
Pozbawiony ruchu tryb życia wpływa negatywnie na stan mózgu, a szczególnie na regiony, które są kluczowe dla zapamiętywania. Jest to szczególnie ważne dla osób w średnimi i starszym wieku.
Do takich wniosków doszli naukowcy University Of California w Los Angeles. W tym celu zwerbowali grupę ochotników w wieku 45 do 75 lat. Po przeprowadzeniu ankiety dotyczącej aktywności fizycznej, zeskanowali ich mózgi w wysokiej rozdzielczości za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).
- Naukowcy szczególnie interesowali się płatem skroniowym przyśrodkowym, czyli hipokampem, regionem mózgu zaangażowanym w tworzenie nowych wspomnień - podaje Rzeczpospolita.
Specjaliści odkryli, że siedzący tryb życia powoduje drobne uszkodzenia hipokampa, prowadzące do zmniejszenia jego gęstości. Uszkodzenia hipokampa mogą być powodem spadku zdolności poznawczych i otępienia u osób w średnim i starszym wieku.
Zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny może przynieść potencjalną poprawę zdrowia mózgu. Dotyczy to także osób zagrożonych chorobą Alzheimera.
Więcej: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych