
Badanie poziomu trzech cząsteczek we krwi może pomóc wcześnie wykrywać raka trzustki u pacjentów z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. To pozwoli skuteczniej go leczyć – przekonywali badacze z Czech na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).
Odbywał się on w dniach 12-16 września w Monachium.
Jak zaznaczył główny autor pracy dr Pavel Skrha z Uniwerystetu Karola w Pradze, zarówno stan przedcukrzycowy (czyli zaburzenia poziom glukozy we krwi, które poprzedzają rozwój cukrzycy typu 2), jak i cukrzyca typu 2, która została wykryta w ostatnich dwóch latach, mogą być najwcześniejszym objawem raka trzustki. Dotyczy to zwłaszcza tych chorych, którzy tracą znacznie na wadze. Z drugiej strony wiadomo, że pacjenci, którzy od wielu lat cierpią na cukrzycę typu 2 są bardziej narażeni na raka trzustki niż osoby z ogólnej populacji.
Rak ten jest zaliczany do najgroźniejszych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów złośliwych, m.in. dlatego, że przeważnie wykrywa się go w stadium zaawansowanym, kiedy nie ma szans na wyleczenie go metodą operacyjną.
Łącznie przebadano: 60 pacjentów z rakiem trzustki i cukrzycą typu 2, 34 pacjentów z cukrzycą typu 2 bez raka trzustki oraz w ramach kontroli 30 osób zdrowych. Diagnozę nowotworu potwierdzano na podstawie badania komórek pobranych bądź metodą biopsji, bądź podczas wycinania guza trzustki.
Analiza wykazała, że wśród pacjentów z rakiem trzustki więcej było osób z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 (44 osoby) niż chorujących na cukrzycę od wielu lat (16 osób).
U pacjentów z rakiem trzustki stwierdzono znacznie podwyższony poziom wszystkich trzech badanych markerów, niezależnie od trwania cukrzycy.
Zdaniem autorów badania oznaczanie tych trzech markerów może być stosowane jako badanie przesiewowe w kierunku raka trzustki u nowo zdiagnozowanych pacjentów z cukrzycą typu 2 lub u osób, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy.
Dotyczy to przede wszystkim tych chorych, którzy tracą na wadze z niewiadomych przyczyn lub mają różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. - To mogłoby zredukować opóźnienia w diagnostyce raka trzustki i poprawiłoby prognozę pacjentów z cukrzycą cierpiących na ten groźny nowotwór"
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych