Badania: u chorych na cukrzycę typu 2 można wcześniej wykrywać raka trzustki

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 września 2016 11:12


Badania: u chorych na cukrzycę typu 2 można wcześniej wykrywać raka trzustki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badanie poziomu trzech cząsteczek we krwi może pomóc wcześnie wykrywać raka trzustki u pacjentów z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. To pozwoli skuteczniej go leczyć – przekonywali badacze z Czech na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).

Odbywał się on w dniach 12-16 września w Monachium.

Jak zaznaczył główny autor pracy dr Pavel Skrha z Uniwerystetu Karola w Pradze, zarówno stan przedcukrzycowy (czyli zaburzenia poziom glukozy we krwi, które poprzedzają rozwój cukrzycy typu 2), jak i cukrzyca typu 2, która została wykryta w ostatnich dwóch latach, mogą być najwcześniejszym objawem raka trzustki. Dotyczy to zwłaszcza tych chorych, którzy tracą znacznie na wadze. Z drugiej strony wiadomo, że pacjenci, którzy od wielu lat cierpią na cukrzycę typu 2 są bardziej narażeni na raka trzustki niż osoby z ogólnej populacji.

Rak ten jest zaliczany do najgroźniejszych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów złośliwych, m.in. dlatego, że przeważnie wykrywa się go w stadium zaawansowanym, kiedy nie ma szans na wyleczenie go metodą operacyjną.

Łącznie przebadano: 60 pacjentów z rakiem trzustki i cukrzycą typu 2, 34 pacjentów z cukrzycą typu 2 bez raka trzustki oraz w ramach kontroli 30 osób zdrowych. Diagnozę nowotworu potwierdzano na podstawie badania komórek pobranych bądź metodą biopsji, bądź podczas wycinania guza trzustki.

Analiza wykazała, że wśród pacjentów z rakiem trzustki więcej było osób z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 (44 osoby) niż chorujących na cukrzycę od wielu lat (16 osób).

U pacjentów z rakiem trzustki stwierdzono znacznie podwyższony poziom wszystkich trzech badanych markerów, niezależnie od trwania cukrzycy.

Zdaniem autorów badania oznaczanie tych trzech markerów może być stosowane jako badanie przesiewowe w kierunku raka trzustki u nowo zdiagnozowanych pacjentów z cukrzycą typu 2 lub u osób, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy.

Dotyczy to przede wszystkim tych chorych, którzy tracą na wadze z niewiadomych przyczyn lub mają różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. - To mogłoby zredukować opóźnienia w diagnostyce raka trzustki i poprawiłoby prognozę pacjentów z cukrzycą cierpiących na ten groźny nowotwór"

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR