Badania: warto być wiernym jednemu lekarzowiGazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia - 02 sierpnia 2018 10:01


Pacjenci wierni przez lata lekarzowi, do którego mają zaufanie, wygrywają podwójnie - odnoszą korzyści zdrowotne i oszczędzają pieniądze - wynika z badań opublikowanych w BMJ Open.

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (Wielka Brytania) przeanalizowali 22 programy badawcze, które w ostatnich latach przeprowadzono w dziewięciu różnych krajach, m.in. w Anglii, Francji, Holandii, USA, Kanadzie czy Korei Południowej - informuje Gazeta Wyborcza.

Programy skupiały się na wpływie wieloletnich, powtarzających się wizyt u jednego lekarza na zdrowie pacjentów. W przypadku osiemnastu (czyli blisko 82 proc.) z tych programów wyniki jasno pokazały, że przywiązanie do konkretnego lekarza i powierzenie mu troski o swoje zdrowie przekładają się na mniejszą liczbę zgonów.

Bardziej zaskakujące były wyniki dotyczące oszczędności i zmniejszenia kosztów opieki zdrowotnej. Okazało się, że przywiązanie do lekarza rodzinnego obniża koszty nie tylko podstawowej opieki zdrowotnej, ale również koszty ewentualnej opieki prowadzonej przez specjalistów.

Jednym z powodów, dla których wierność jednemu lekarzowi przekłada się na lepsze efekty zdrowotne, może być np. skuteczniejsza i szybsza diagnoza. Lekarzowi, którego znamy, łatwiej powierzymy informacje o stanie zdrowia. Częściej też stosujemy się do jego porad.

Więcej: www.wyborcza.pl