Badania: większe ryzyko demencji przy diecie bogatej w cukier
Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   30 czerwca 2015 13:35

Dieta bogata w cukier powoduje jeszcze większe niż tłusta dieta zmiany w mikroflorze bakteryjnej, które mogą przyspieszać rozwój demencji - wynika z badania naukowców z Oregon State University.

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej dowodów na to, że nasza mikroflora jelitowa wywiera wpływ na czynność mózgu i nasze zachowanie. Wiadomo też, że tzw. zachodnia dieta, bogata w tłuszcze i cukry proste, może zmieniać skład i czynność bakterii jelitowych. Dietę tę powiązano dotychczas z szeregiem przewlekłych schorzeń i problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy wyższe ryzyko demencji.

Najnowsze badanie wskazuje, że może ona przyczyniać się do pogorszenia sprawności umysłowej właśnie przez niekorzystny wpływ na mikroflorę naszych jelit.

Doświadczenia zostały przeprowadzone na myszach. Gdy zwierzęta ukończyły dwa miesiące część z nich przestawiono na jedną z dwóch eksperymentalnych diet: wysokotłuszczową lub wzbogaconą w sacharozę, tj. zwykły biały cukier. Trzecia grupa gryzoni pozostała na diecie standardowej.

Okazało się, że po zaledwie 4 tygodniach na diecie wysokotłuszczowej lub bogatej w cukry proste, wyniki gryzoni w różnych testach sprawność poznawczą zaczynały się pogarszać, w porównaniu z wynikami zwierząt będących na diecie standardowej.

Dieta bogata w cukier w większym stopniu niż dieta tłusta pogarszała krótko- i długotrwała pamięć zwierząt oraz ich elastyczność poznawczą, czyli zdolności adaptowania się do zmieniających się sytuacji.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.