Badania: większość Polaków chce dopłacać do leczenia?

ZDROWIE

Autor: MSX/Rynek Seniora   23 czerwca 2015 16:53


Badania: większość Polaków chce dopłacać do leczenia?

72 proc. ankietowanych Polaków zgadza się na współpłacenie pacjentów. Taki odsetek ankietowanych uważa, że pacjenci powinni mieć możliwość wyboru dopłaty do diagnostyki i leczenia nowocześniejszymi metodami niż te, które bez dopłat, w standardzie oferuje NFZ.

Podobny odsetek ankietowanych (71 proc.), byłby osobiście zainteresowany możliwością współpłacenia, dopłaty, jeśli gwarantowałoby to użycie nowocześniejszej metody niż ta, której koszt w całości pokrywa płatnik.

Badanie przeprowadzono na zlecenie OIGWM POLMED przez Research Cloud w kwietniu 2015 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1 000 Polaków w wieku 28+

Jak podkreśla Janusz Szafraniec, prezes OIGWM POLMED standard oferowany przez NFZ w wielu przypadkach nie uwzględnia diagnozowania i leczenia za pomocą nowoczesnych wyrobów medycznych, które zapewniają szybszy powrót do normalnego funkcjonowania, skracają czas pobytu w szpitalu i dają mniejsze ryzyko powikłań.

Szafraniec zaznacza, że obecny system ochrony zdrowia funkcjonuje tak, że pacjent musi skorzystać ze standardu oferowanego przez NFZ lub w 100 proc. pokryć koszt leczenia prywatnego.

Pacjentowi nie daje się zatem innego wyboru. Nie ma możliwości, aby otrzymać świadczenie zdrowotne w ramach NFZ i dopłacić np. tylko za wstawienie nowocześniejszego implantu niż ten, którego koszt sfinansowałby NFZ.

W ocenie POLMED-u każdy pacjent chce mieć możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych najwyższej jakości. Tymczasem polskiego budżetu na tą najwyższą jakość nie stać. Dlatego, zdaniem Szafrańca, warto się zastanowić nad wprowadzeniem zmian i uwolnieniem systemu.

Rozwiązaniem problemu niewystarczających środków finansowych byłoby umożliwienie pacjentom współpłacenia, partycypowania w finansowaniu lepszych jakościowo procedur czy wyrobów medycznych. W ten sposób uzyskano by dodatkowe pieniądze na ochronę zdrowia.

- Ubezpieczenia dodatkowe lub indywidualne dopłaty pacjentów do świadczeń musiałyby być dobrowolne i w żaden sposób nie mogłyby powodować dyskryminacji osób, które nie mają możliwości dokonania dopłaty - zastrzega Janusz Szafraniec.

Dodaje: - Jesteśmy zdecydowanie przeciwnikami sytuacji, w której wykupienie ubezpieczenia dodatkowego lub uiszczenie dodatkowej opłaty umożliwiałoby „przeskoczenie” kolejki oczekujących – podsumowuje Szafraniec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.