Badania: wolontariat ma pozywtywny wpływ na zdrowie i zarobki

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 marca 2017 11:11


Badania: wolontariat ma pozywtywny wpływ na zdrowie i zarobki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ludzie, którzy udzielali się jako wolontariusze, są po latach zdrowsi i zarabiają lepiej niż ich rówieśnicy, którzy nie mają wolontariatu w swoim życiorysie - donoszą belgijscy naukowcy.

Stan zdrowia byłych wolontariuszy porównywalny jest ze stanem zdrowia ludzi o 5 lat od nich młodszych - wynika z przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Gandawie (Belgia) badania, którego rezultaty zostały opublikowane w piśmie "PLOS ONE".

Jednym z zaproponowanych przez twórców badania wyjaśnień tej sytuacji jest fakt, że osoby po odbytym wolontariacie mają zazwyczaj wyższe zarobki. Te z kolei zwykle wiążą się z lepszym stanem zdrowia.

- Wyniki te potwierdzają wcześniejsze badania, z których wynikało, że umieszczenie w swoim CV informacji o wolontariacie skutkuje lepszymi możliwościami zatrudnienia, zwłaszcza dla ludzi nie będących obywatelami danego kraju - tłumaczy jeden z autorów badania prof. Stijn Baert.

Jak dodaje prof. Sara Willems, związek pomiędzy wolontariatem a dobrym stanem zdrowia można również wyjaśniać faktem, że wolontariat daje możliwość poprawy poczucia własnej wartości, sprzyja integracji z innymi ludźmi czy dostępowi do wsparcia i informacji. Pozytywny wpływ tych aspektów na zdrowie został wykazany już wcześniej.

- Udzielanie się w roli wolontariusza zwiększa również aktywność fizyczną oraz poznawczą, co chroni przed spadkiem wydolności funkcjonalnej i demencją w zaawansowanym wieku - stwierdza prof. Willems. Dodaje przy tym, że neurobiologia wykazała związek pomiędzy wolontariatem w wydzielaniem hormonów takich, jak oksytocyna i progesteron, które mają zdolność regulowania poziomu stresu oraz stanów zapalnych.

W ramach przeprowadzonego badania belgijscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące wolontariatu, zatrudnienia i zdrowia ponad 40 tys. ludzi z 29 europejskich krajów. Dane zostały zebrane w latach 2012-2013 w ramach szóstej edycji European Social Survey.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR