Badanie moczu pomoże ustalić właściwy wiek biologiczny

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 marca 2018 09:57


Badanie moczu pomoże ustalić właściwy wiek biologiczny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Proste badanie moczu może pozwolić na zmierzenie, jak bardzo postarzał się organizm - informuje pismo „Frontiers in Aging Neuroscience”.

Choć wszystkie osoby urodzone w danym roku mają ten sam wiek kalendarzowy, ich organizmy starzeją się w różnym tempie. Wiele osób żyje długo niemal nie chorując, inni cierpią z powodu przewlekłych chorób i umierają przedwcześnie.

Zdaniem niektórych badaczy normalne starzenie jest jak choroba, prowadząca do narastającego z czasem uszkodzenia komórek. Tempo uszkodzeń - różne dla różnych osób - zależy od cech genetycznych, stylu życia oraz czynników środowiskowych, na przykład zanieczyszczeń. Nasilenie uszkodzeń może być dokładniejszym niż wiek kalendarzowy wskaźnikiem wieku biologicznego.

Jednym z czynników odpowiedzialnych za starzenie się może być stres oksydacyjny, związany z aktywnością wolnych rodników powstających w przebiegu normalnych procesów życiowych.

Nowe badania zespołu, na którego czele stał dr Jian-Ping Cai z Uniwersytetu Zhejiang wskazują, że wraz ze starzeniem się w moczu rośnie poziom powstającej podczas oksydacji RNA 8-oxoGsn (8-okso-7,8-dihydroguanozyny) wskazującej na uszkodzenia oksydacyjne. Podczas badań na zwierzętach zespół dr. Cai zaobserwował, że poziom 8-oxoG w ich moczu rośnie z wiekiem.

Badania na ludziach przeprowadzono na 1228 Chińczykach i Chinkach w wieku od 2 do 90 lat, wykorzystując udoskonalona metodę chromatografii cieczowej (ang. Ultra High Performance Liquid Chromatography, UHPLC). Pozwala ona w ciągu godziny przebadać próbki pochodzące od 10 osób.

Okazało się, że po 21. roku życia poziom 8-oxoGsn rósł z wiekiem.

Oznaczany w łatwy sposób związek mógłby być biomarkerem pozwalającym ustalić ryzyko wystąpienia chorób związanych z wiekiem, a nawet prawdopodobny termin zgonu. Można by także badać skuteczność ewentualnych terapii spowalniających starzenie.

Co ciekawe, poziom 8-oxoGsn wzrasta mniej więcej tak samo zarówno u mężczyzn, jak i kobiet - poza kobietami po menopauzie, w przypadku których poziom ten jest wyższy. To ostatnie może mieć związek z obniżeniem poziomu estrogenów podczas menopauzy, bowiem estrogen ma działanie antyoksydacyjne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR