Bakterie z jamy ustnej sprzyjają wystąpieniu udaru?

ZDROWIE

Autor: kopalniawiedzy.pl/Rynek Seniora   18 lutego 2016 10:03


Bakterie z jamy ustnej sprzyjają wystąpieniu udaru? Japońscy i amerykańscy badacze twierdzą, że niektóre bakterie występujące w jamie ustnej mogą być przyczyną udarów krwotocznych i mikrokrwawień. Fot. Tim Regan/Flickr.com (CC BY 2.0)

Taki wniosek wyciągnęli naukowcy z National Cerebral and Cardiovascular Center w Osace (Japonia), badając pacjentów hospitalizowanych z powodu udaru krwotocznego.

Badania wykazały, że wśród osób z krwotokiem śródmózgowym aż 26 proc. miało w ślinie bakterie Cnm-pozytywne S. mutans. Wśród pacjentów z innymi rodzajami udaru odsetek ten sięgał zaledwie 6 proc.

Z kolei zespół prof. Roberta P. Friedlanda ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Louisville (USA) przeprowadził badanie rezonansem magnetycznym, by zidentyfikować ewentualne mikrokrwawienia mózgowe, które zwiększają ryzyko następczego udaru krwotocznego oraz zaburzeń funkcji poznawczych (demencji). Okazało się, że liczba mikrokrwawień mózgowych była znacznie częstsza u osób z Cnm-pozytywnymi szczepami S. mutans.

Badacze dywagują, że S. mutans mogą się wiązać z osłabionymi wiekiem i nadciśnieniem naczyniami. Dochodzi wtedy do ich uszkodzenia i większych lub mniejszych krwawień.

Friedland podkreśla, że Cnm-pozytywne S. mutans występują u ok. 10 proc. populacji. Obecnie trwają badania nad rolą bakterii jamy ustnej i przewodu pokarmowego w zapoczątkowaniu patologii chorób neurodegeneracyjnych: alzheimera i parkinsona.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.