
Średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce wynosi 3 miesiące (stan na luty/marzec 2017 r.) - wynika z najnowszego Barometru Fundacji WHC. Nie ma dziedziny medycyny, w której pacjenci nie natrafialiby na kolejki. Państwo nie wywiązuje się z obowiązku, jakim jest zapewnienie obywatelom równego dostępu do świadczeń.
Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się od początku rozpoczęcia monitoringu kolejek przez WHC w 2012 r. Polscy pacjenci napotykają na wielomiesięczne kolejki podczas wizyty do specjalisty, wykonania podstawowego badania diagnostycznego, czy zabiegu - czytamy w komunikacie biura prasowego Fundacji WHC .
Dziedziny medycyny, w których średni czas oczekiwania jest najdłuższy to: ortopedia (11,2 mies.), geriatria (7,1 mies.), angiologia (7 mies.), reumatologia (7 mies.) i stomatologia (7 mies.).
Zgodnie z danymi WHC poważnym problemem ochrony zdrowia w Polsce jest dostęp do lekarzy specjalistów. Specjaliści na wizytę, u których odnotowano największe kolejki to: ortopeda (9,5 mies.), endokrynolog (9,4 mies.), angiolog (9 mies.), lekarz chorób zakaźnych (6,9 mies.) i hepatolog (5,7 mies.). Najdłuższe kolejki są jednak w dalszym ciągu do protezoplastyki stawu kolanowego (42,9 mies.) i operacji usunięcia zaćmy (22,4 mies.).
Ciągła niepewność i planowane zmiany nie służą organizacji pracy przychodni, czy oddziałów szpitalnych. Zbierając dane do raportu zauważono problemy z planowaniem miejsca dla pacjenta w kolejce oczekujących wynikające ze zmian formy kontraktowania, które mają nastąpić w lipcu 2017 r. oraz wprowadzenia sieci szpitali w październiku 2017 r. Najtrudniej w tej sytuacji odnajdują się poradnie specjalistyczne, których rola nie jest jeszcze do końca znana.
Cały raport pod adresem: www.korektorzdrowia.pl/barometr
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych