BCC o lekach 75+: głównym kryterium powinna być sytuacja materialna, a nie wiek

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski, BCC/Rynek Seniora   23 listopada 2016 13:01


BCC o lekach 75+: głównym kryterium powinna być sytuacja materialna, a nie wiek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zrealizowane i zapowiadane projekty Ministerstwa Zdrowia: bezpłatne leki 75+, likwidację NFZ, powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej czy pomysł tworzenia sieci szpitali ocenił Zenon Wasilewski, ekspert BCC ds. prawa medycznego. Stwierdził m.in., że o dostępie do darmowych leków dla seniorów powinna decydować ich sytuacja materialna, a nie wiek.

BCC oceniło działania resortu zdrowia z perspektywy roku sprawowania przez Konstantego Radziwiłła stanowiska ministra.

"W tym czasie zostało podjętych szereg działań w obszarze ochrony zdrowia. Za swój sukces minister zdrowia, podsumowując na konferencji prasowej rok pracy w resorcie, uznał m.in. program bezpłatnych leków dla seniorów, powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej" - napisało BCC i oceniło zarówno wspomniane projekty, jak i pomysły powszechnego dostępu do POZ i tworzenia sieci szpitali.  

Leki 75+ i dostęp do POZ: projekty zasadne, ale do poprawek
W dostępie do leków 75+ podstawowym kryterium nie powinien być wiek, a sytuacja ekonomiczna emeryta - pisze ekspert BCC. Przyznaje, że stosowane kryteria uwzględniają leki na powszechne choroby przewlekłe w tej kategorii wiekowej, ale konieczne jest stałe zwiększanie budżetu na ten cel w kolejnych latach. Zenon Wasilewski podkreśla, że problemem jest możliwość wystawiania recept „S” wyłącznie przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Powszechny dostęp do POZ BCC oceniło jako ważny projekt systemowy, który zasługuje na poparcie. Podkreśliło, że uregulowanie funkcjonowania POZ w jednej ustawie w miejsce dotychczasowych regulacji zawartych w kilku aktach prawnych o zróżnicowanej randze jest zasadne.

- Jednakże ustawowo należałoby określić warunki finansowego wsparcia realizacji rozwoju i doskonalenia zawodowego kadry POZ, w szczególności w zakresie opieki geriatrycznej - zauważył ekspert. Dodał, że temat opieki nad pacjentem geriatrycznym został potraktowany marginalnie.

Wasilewski podsumował, że powszechna krytyka projektu ustawy o POZ przez pacjentów, lekarzy specjalistów, a nawet przez lekarzy rodzinnych w zasadzie wyklucza możliwość realizacji tego projektu w obecnym kształcie.

Likwidacja NFZ i sieć szpitali to nietrafione pomysły?
Jak argumentowało BCC, obecny Fundusz spełnia wszystkie przesłanki, by został uznany jako państwowy zdrowotny fundusz celowy.

"Stawia to pod dużym znakiem zapytania sam sens likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapowiadana likwidacja NFZ nie ma większego znaczenia i może być ruchem pozornym" - przekonywało BCC. Wyjaśniło, że dotychczasową centrale NFZ zastąpi Urząd Zdrowia Publicznego, a odziały wojewódzkie Funduszu staną się automatycznie Wojewódzkimi Urzędami Zdrowia z podwójną "podległością": wobec wojewody i ministra zdrowia.

Wasilewski zaalarmował ponadto, że przedstawione przez MZ propozycje w obszarze sieci szpitali "ograniczają ekonomiczne prawa równości świadczeniodawców niepublicznych i mogą pozostawiać w sprzeczności z konstytucją.

BCC stwierdziło, że zmiany nie gwarantują placówkom niepublicznym równego traktowania z sektorem publicznym w budowanej przez resort zdrowia sieci szpitali. - To zagraża istnieniu wielu prywatnych podmiotów świadczących opiekę specjalistyczną - wnioskuje ekspert BCC.

Organizacja zauważyła, że poza siecią mogą pozostać szpitale dysponujące nowoczesnym sprzętem i wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną, a zmiany w dalszej perspektywie mogą spowodować negatywny wpływ na realizację strategicznych celów opisanych w „Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju”.

"W efekcie może to zniechęcić prywatne podmioty medyczne (nie tylko szpitale) do inwestowania na rzecz polskiego rynku ochrony zdrowia. Koniecznym jest doprecyzowanie przepisów gwarantujących równe kryteria udziału w niej świadczeniodawców szpitalnych obecnych na polskim rynku ochrony zdrowia bez względu na formę własności" - skonstatowało BCC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR