Bednarski: na początku priorytetem Instytutu szkolenie lekarzy geriatrów
Autor: DK/Rynek Seniora   15 kwietnia 2015 11:43

Powstanie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji pozwoli opracować lub dostosować do warunków krajowych kompleksowe procedury, wytyczne i standardy związane z opieką medyczną nad osobami starszymi - mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl dyrektor Instytutu Reumatologii, Piotr Bednarski.

Rynek Seniora: - Na 15 kwietnia br. planowano wejście w życie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. Eleonory Reicher w Warszawie. Termin ulegnie przesunięciu, ponieważ dokumentu nie przyjęła jeszcze Rada Ministrów. Jak ocenia Pan stan gotowości Instytutu Reumatologii w perspektywie przekształcenia w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji?

Piotr Bednarski: - Instytut od dłuższego czasu przygotowuje się do zmiany, która ma się dokonać w najbliższym czasie. Mamy już wyznaczone pomieszczenia, które będą musiały przejść gruntowny remont, by dostosować je do  potrzeb nowej jednostki. Pieniądze przeznaczone przez Ministerstwo Zdrowia powinny wystarczyć na pokrycie niezbędnej w tym wypadku modernizacji.

Ponadto odnowione zostaną oddziały związane stricte z reumatologią - między innymi Klinika Wczesnego Zapalenia Stawów, Klinika i Poliklinika Układowych Chorób Tkanki Łącznej oraz Klinika Rehabilitacji Reumatologicznej. Nie możemy przecież zapominać, że Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji będzie kontynuował działania teraźniejszego Instytutu Reumatologii. Reorganizacja ma m.in.  poprawić funkcjonowanie dotychczasowych struktur naszej placówki.

- Czy fundusze przeznaczone na przekształcenie Instytutu Reumatologii są wystarczające? Państwo przekazuje na ten cel ponad 22 mln zł…

- Pieniądze, które dostaniemy od Ministerstwa Zdrowia powinny wystarczyć na gruntowny remont wszystkich wymagających tego oddziałów. Szczególnie cieszymy się z modernizacji Poradni Specjalistycznych wraz z Ośrodkiem Terapii Biologicznej. Bardzo ważne jest aby pacjenci byli przyjmowani w odpowiednich  warunkach bo często mają trudności z poruszaniem się.

Zespół poradni spełni najwyższe wymagania, co znacznie poprawi komfort naszych pacjentów w korzystaniu z usług Instytutu. Przy okazji polepszy się organizacja pracy wszystkich poradni, co powinno mieć  wpływ na rozwiązanie problemu kolejek, które i tak już skróciliśmy. To samo dotyczy Ośrodka Terapii Biologicznej, który jest największą taką jednostką w kraju i leczą się w nim pacjenci  z całej Polski.

- Dlaczego akurat w IR warto utworzyć Instytut Geriatrii?

- Po pierwsze decyzja została zaakceptowana przez Radę Naukową składająca się głównie z profesorów zatrudnionych w Instytucie i na co dzień leczących naszych pacjentów.

Także prof. Witold Tłustochowicz, który jest jednocześnie konsultantem krajowym w dziedzinie reumatologii i członkiem Rady Naukowej Instytutu Reumatologii, popiera ideę rozszerzenia działalności Instytutu. Zdaniem profesora ta zmiana w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy sytuacji geriatrii w Polsce.

Dodatkowo reorganizacja pozytywnie wpłynie na działalność Instytutu z zakresu reumatologii - np. badania nad zmianami w stawach, które to zmiany są jedną z najczęstszych dolegliwości u osób starszych, ale nie tylko, bo niestety takie patologie stawów występują również u młodych ludzi. Właśnie w takich i wielu innych przypadkach doświadczenie reumatologów z naszego Instytutu będzie doskonale się uzupełniało z wiedzą geriatrów, którzy rozpoczną pracę w naszej placówce po jej reorganizacji.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR