
ZDROWIE
Powstanie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji pozwoli opracować lub dostosować do warunków krajowych kompleksowe procedury, wytyczne i standardy związane z opieką medyczną nad osobami starszymi - mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl dyrektor Instytutu Reumatologii, Piotr Bednarski.
Rynek Seniora: - Na 15 kwietnia br. planowano wejście w życie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. Eleonory Reicher w Warszawie. Termin ulegnie przesunięciu, ponieważ dokumentu nie przyjęła jeszcze Rada Ministrów. Jak ocenia Pan stan gotowości Instytutu Reumatologii w perspektywie przekształcenia w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji?
Piotr Bednarski: - Instytut od dłuższego czasu przygotowuje się do zmiany, która ma się dokonać w najbliższym czasie. Mamy już wyznaczone pomieszczenia, które będą musiały przejść gruntowny remont, by dostosować je do potrzeb nowej jednostki. Pieniądze przeznaczone przez Ministerstwo Zdrowia powinny wystarczyć na pokrycie niezbędnej w tym wypadku modernizacji.
Ponadto odnowione zostaną oddziały związane stricte z reumatologią - między innymi Klinika Wczesnego Zapalenia Stawów, Klinika i Poliklinika Układowych Chorób Tkanki Łącznej oraz Klinika Rehabilitacji Reumatologicznej. Nie możemy przecież zapominać, że Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji będzie kontynuował działania teraźniejszego Instytutu Reumatologii. Reorganizacja ma m.in. poprawić funkcjonowanie dotychczasowych struktur naszej placówki.
- Czy fundusze przeznaczone na przekształcenie Instytutu Reumatologii są wystarczające? Państwo przekazuje na ten cel ponad 22 mln zł…
- Pieniądze, które dostaniemy od Ministerstwa Zdrowia powinny wystarczyć na gruntowny remont wszystkich wymagających tego oddziałów. Szczególnie cieszymy się z modernizacji Poradni Specjalistycznych wraz z Ośrodkiem Terapii Biologicznej. Bardzo ważne jest aby pacjenci byli przyjmowani w odpowiednich warunkach bo często mają trudności z poruszaniem się.
Zespół poradni spełni najwyższe wymagania, co znacznie poprawi komfort naszych pacjentów w korzystaniu z usług Instytutu. Przy okazji polepszy się organizacja pracy wszystkich poradni, co powinno mieć wpływ na rozwiązanie problemu kolejek, które i tak już skróciliśmy. To samo dotyczy Ośrodka Terapii Biologicznej, który jest największą taką jednostką w kraju i leczą się w nim pacjenci z całej Polski.
- Dlaczego akurat w IR warto utworzyć Instytut Geriatrii?
- Po pierwsze decyzja została zaakceptowana przez Radę Naukową składająca się głównie z profesorów zatrudnionych w Instytucie i na co dzień leczących naszych pacjentów.
Także prof. Witold Tłustochowicz, który jest jednocześnie konsultantem krajowym w dziedzinie reumatologii i członkiem Rady Naukowej Instytutu Reumatologii, popiera ideę rozszerzenia działalności Instytutu. Zdaniem profesora ta zmiana w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy sytuacji geriatrii w Polsce.
Dodatkowo reorganizacja pozytywnie wpłynie na działalność Instytutu z zakresu reumatologii - np. badania nad zmianami w stawach, które to zmiany są jedną z najczęstszych dolegliwości u osób starszych, ale nie tylko, bo niestety takie patologie stawów występują również u młodych ludzi. Właśnie w takich i wielu innych przypadkach doświadczenie reumatologów z naszego Instytutu będzie doskonale się uzupełniało z wiedzą geriatrów, którzy rozpoczną pracę w naszej placówce po jej reorganizacji.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych