Będzie przełom w leczeniu parkinsona? Naukowcy wszczepili do mózgów małp komórki macierzyste

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 września 2017 10:13


Będzie przełom w leczeniu parkinsona? Naukowcy wszczepili do mózgów małp komórki macierzyste Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przeszczepienie do mózgu małpy indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (komórek iPS) spowodowało redukcję objawów choroby Parkinsona - informuje pismo "Nature".

To jeden z ostatnich kroków w kierunku zastosowania terapii komórkowej w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych u ludzi - podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Kioto w Japonii, którym udało się uzyskać pozytywne rezultaty.

W przebiegu choroby Parkinsona degeneracji ulegają neurony dopaminergiczne. Z badań wynika, że w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby pacjent utracił już ponad połowę tych neuronów. Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste uzyskiwane są poprzez przeprogramowanie komórek dorosłego organizmu tak, by mogły różnicować się i rozwijać w dowolny typ komórek. Mogą one zatem zastąpić utracone neurony dopaminergiczne i zniwelować objawy choroby.

Naukowcy wszczepili neurony dopaminergiczne powstałe z komórek iPS do mózgów małp. W ciągu dwóch lat od wszczepienia komórek u małp zaobserwowano znaczącą poprawę.

Choć uważa się, że rezultaty terapii komórkowej zależą do tego, ile przeszczepionych komórek przetrwa - naukowcy ustalili, że ważniejsza niż ilość, była jakość komórek.

By zrozumieć, dlaczego jakość komórek iPS wpływała na przetrwanie neuronów dopaminergicznych, naukowcy przyjrzeli się genom o różnych poziomach ekspresji i zidentyfikowali 11 genów, które mogą determinować jakość.

Japończycy mają nadzieję, że przed końcem roku rozpoczną się badania kliniczne, podczas których indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste zostaną zastosowane u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR