Będzie przełom w onkologii? Trwają testy aparatu do radioterapii spersonalizowanej

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 września 2018 10:56


Będzie przełom w onkologii? Trwają testy aparatu do radioterapii spersonalizowanej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Wielkiej Brytanii i Holandii w badaniach klinicznych testowany jest nowej generacji aparat do radioterapii spersonalizowanej, pozwalający bardziej precyzyjnie i skutecznie leczyć nowotwory złośliwe, powodując mniej działań niepożądanych.

- To przełomowa metoda w onkologii - powiedzieli "BBC News" specjaliści z Institute of Cancer Research i Royal Marsden Hospital, którzy testują aparat o nazwie MR Linac opracowany w Holandii.

Jego główną zaletą jest to, że diagnozuje on położenie i rozmiary guza w czasie rzeczywistym, czyli podczas wykonywania zabiegu. Dzięki temu promieniowanie radiacyjne jest skoncentrowane jedynie na nowotworze, oszczędzając znajdujące się w pobliżu zdrowe tkanki.

Jest to możliwe, ponieważ nowe urządzenie składa się z rezonansu magnetycznego oraz akceleratora wytwarzającego promieniowanie rentgenowskie. Rezonans analizuje na bieżąco zasięg i położenie guza, a promieniowanie skupiane jest wyłącznie na nim.

Kierujący badaniami klinicznymi aparatu w Wielkiej Brytanii prof. Uwe Oelfke podkreśla, że jeszcze 10 lat temu nie podejrzewano, że będzie w ogóle możliwe połączenie rezonansu magnetycznego z radioterapią.

Zabieg radioterapii na ogół wykonywany jest w ten sposób, że najpierw przy użyciu badań obrazowych ustala się położenie i zasięg guza. Na tej podstawie na ciele chorego oznaczane jest miejsce, które ma być napromieniowane. Jednak kłopot polega na tym, że od wykonania badania diagnostycznego do przeprowadzenia zabiegu guz może się zmienić i nie zostanie właściwie napromieniowany.

Nowy aparat jeszcze podczas zabiegu sprawdza jak jest położony guz i czy się nie zmienił. Dopiero wtedy zostaje on napromieniowany, co pozwala zastosować większą i bardziej skuteczną dawkę promieniowania. A to z kolei umożliwia bardziej skutecznie niszczenie guza.

- Marzenie (o takiej radioterapii - PAP) udało się wreszcie urzeczywistnić - podkreśla dr Alison Tree z Royal Marsden.

Według brytyjskich specjalistów MR Linac jest szczególnie przydatny w leczeniu nowotworów płuc, pęcherza moczowego, jelita grubego oraz prostaty u mężczyzn.

- W przypadku raka płuca przydatne jest podanie większej dawki promieniowania, lecz nie zawsze jest to możliwe, gdyż w sąsiedztwie guza znajdują się ważne struktury. Nowy aparat pozwala lepiej zobrazować guza i upewnić się, że napromieniowanie będzie jedynie tam, gdzie jest potrzebne i nie wyrządzi żadnej szkody - wyjaśnia dr Tree.

W Royal Marsden Hospital eksperymentalnie w ten sposób leczeni są piersi pacjenci, w 2019 r. drugi aparat MR Linac będzie wykorzystywany w Manchesterze. Poza Wielką Brytanią urządzenie testowane jest jeszcze w Holandii: Utrechcie i Amsterdamie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR