
Dotychczas prawo do leczenia bólu wynikające wprost z przepisów mieli jedynie pacjenci chorzy terminalnie. Rząd chce to jednak zmienić i doprowadzić do tego, by pomoc była obligatoryjna dla wszystkich potrzebujących.
W projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, którą niedługo ma się zająć rząd, do art. 20 zostanie dopisane zdanie: ''Pacjent ma prawo do leczenia bólu''.
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w projekcie nowelizacji znajdzie się również zapis, że placówka udzielająca świadczeń zdrowotnych jest obowiązana dokonywać oceny stopnia natężenia bólu, leczyć go i monitorować skuteczność takiej terapii. O taką zmianę od lat zabiegały organizacje pacjenckie, m.in. Koalicja na rzecz Walki z Bólem.
Gazeta podkreśla, zapis jest ogólny - nie dotyczy więc tylko osób, których dolegliwości wymagają hospitalizacji. O to, by pacjenta nie bolało, ma zadbać tak samo specjalista, jak i lekarz rodzinny.
Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński twierdzi, że również w świetle obecnych zasad leczenie bólu chorym się należy. Jest to bowiem element terapii. Jak jednak zauważa, teraz to prawo będzie wyrażone silniej - osobnym przepisem - i równocześnie wprowadzony zostanie obowiązek pracowników i placówek medycznych do jego bezwzględnej realizacji.
Według Warczyńskiego pacjent będzie musiał otrzymać odpowiednie leki, by ból był zniwelowany.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych