Bez osobnej specjalizacji i finansowania z NFZ. Psychogeriatria na marginesie
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   12 maja 2015 14:24

Otępienie, depresja i zaburzenia psychiczne - to częste problemy dynamicznie rosnącej populacji polskich seniorów. Jednak decydenci wciąż nie dostrzegają potrzeb takich chorych. W Polsce nie ma specjalizacji w dziedzinie psychogeriatrii, ani  takich świadczeń finansowanych przez NFZ.

- Zaburzenia psychiczne, a szczególnie depresja, są w kraju wciąż za rzadko diagnozowane. Dzieje się tak z kilku powodów, po pierwsze starsi ludzie często nie przyznają się, że dzieje się z nimi coś niedobrego, a rodziny uważają, że to normalne, że ich seniorzy są mniej aktywni i smutni. Po drugie wraz z wiekiem zwiększa się liczba zaburzeń somatycznych, których obraz może być podobny np. do depresji czy otępienia - mówi prof. Tadeusz Parnowski, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego.

W jesieni życia nawet połowa populacji może cierpieć na różne zaburzenia psychiczne - w Polsce takich osób może być ok. 4 mln. Tylko na samą chorobę Alzheimera i inne zespoły otępienne obecnie cierpi około 400 tys. Polaków. Razem z 400 tys. chorych cierpi około miliona ich bliskich. Już dziś potrzeba około 150 tys. wykwalifikowanych opiekunów dla takich osób starszych.

W 2030 r. 65 lat i więcej będzie mieć co czwarty Polak. 80-latkowie około roku 2060 będą stanowić ok. 12 proc. populacji.

System nie widzi takich pacjentów
Problemy o podłożu psychicznym, z jakimi przychodzi zmagać się seniorom, mogą być spowodowane reakcją słabnącego organizmu na bodźce zewnętrzne bądź efektem specyficznych chorób dla wieku podeszłego (chorób somatycznych i ośrodkowego układu nerwowego).

Jak mówił nam niedawno prof. Mirosław Wysocki, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, dane epidemiologiczne jednoznacznie wskazują, że w kraju olbrzymim problemem zdrowotnym i społecznym jest już choroba Alzheimera i depresja w wieku podeszłym. - A tymczasem systemowo kompletnie nie jesteśmy przygotowani na takich chorych - podkreślał.

Marek Balicki, były minister zdrowia i szefa Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Wolskim w Warszawie przyznaje nam, że zaburzenia psychiczne u seniorów często są też lekceważone nawet przez lekarzy oraz nierozróżniane od zaburzeń poznawczych, które pojawiają się wraz z wiekiem.

W jego opinii to sprawia, że dziś jeszcze system nie widzi takich pacjentów. Ale - jak przekonuje - to wkrótce „wybuchnie”.

- Liczba seniorów na oddziałach psychiatrycznych dynamicznie wzrasta. W szpitalach rośnie liczba leczonych 75 i 85-latków - których jeszcze dekadę dwie temu praktycznie nie było. A za chwilę będą to pacjenci 90-letni i więcej -komentuje Balicki i dodaje, że opiekę nad takimi pacjentami powinni sprawować psychogeriatrzy.

Za mało holistycznego podejścia
W kraju jednak nie tylko brakuje takich specjalistów, podobnie jak  ośrodków dedykowanych tym pacjentom. - Co prawda mamy nawet kilkanaście oddziałów psychogeriatrycznych, w sumie jest na nich ponad 600 łóżek. Problem w tym, że faktycznie na wielu tych oddziałach nie funkcjonuje idea psychogeriatrii - zaznacza prof. Parnowski.

Co to znaczy? - Psychogeriatria nie skupia się jedynie na problemach psychicznych pacjenta - obowiązuje holistyczne traktowanie chorego. Trzeba zwracać uwagę na wzajemne powiązania różnych dolegliwości. Planowanie opieki nad chorym musi uwzględniać wiedzę o stosowanym leczeniu, bo są to zazwyczaj osoby cierpiące na inne przewlekłe choroby. Poza aspektem psychologicznym i biologicznym trzeba uwzględniać też czynniki społeczne. Całościowa opieka w tym rozumieniu skupia się więc na leczeniu zaburzeń psychicznych, rehabilitacji, opiece i tworzeniu adekwatnego środowiska dla ludzi starych - zaznacza prof. Parnowski.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.