Bezdech senny może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 listopada 2017 11:18


Bezdech senny może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Występujący u starszych osób obturacyjny bezdech senny (OSA) może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera - informuje “American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

Zgodnie z definicją American Academy of Sleep Medicine, obturacyjny bezdech senny (OSA) to związane ze snem zaburzenie oddychania z powtarzającymi się epizodami całkowitej lub częściowej niedrożności dróg oddechowych, do której dochodzi w czasie snu. Typowe objawy to chrapanie i sapanie lub duszność podczas snu oraz senność lub zmęczenie w ciągu dnia.

Na neurodegeneracyjną chorobę Alzheimera cierpi około pięciu milionów starszych Amerykanów. OSA jest problemem jeszcze częstszym - zależnie od tego, jak ją zdefiniować, dotyczy od 30 do 80 proc. osób starszych. Ponieważ obu sprzyjają podobne czynniki, trudno było dotychczas badać związki pomiędzy nimi.

Naukowcy z zespołu profesora Ricardo S. Osorio (New. York University School of Medicine) przeprowadzili badania na 208 osobach w wieku od 55 do 90 lat bez klinicznych objawów demencji. Ponad połowa uczestników badań cierpiała na bezdech senny (u 36,5 proc. miał on niewielkie nasilenie, u 16, 8 proc. - znaczne). Żadna z badanych osób nie była jednak poddawana terapii z powodu OSA, nie miała depresji ani medycznych problemów wpływających na funkcjonowanie mózgu.

Od badanych pobrano płyn mózgowo-rdzeniowy (punkcja lędźwiowa), by oznaczyć poziom markera amyloidu (z którego zbudowane są typowe dla choroby Alzheimera blaszki), po czym u wybranych osób metodą pozytronowej tomografii emisyjnej (PET) zmierzono wielkość złogów amyloidu bezpośrednio w mózgu.

Jak się okazało, u starszych osób cierpiących na bezdech senny zawartość amyloidu beta rośnie z czasem proporcjonalnie do nasilenia problemów z OSA. Im więcej epizodów zatrzymania oddechu w ciągu godziny, tym więcej amyloidu gromadziło się w mózgu. Jednak nie stwierdzono związku pomiędzy nasileniem OSA, a pogorszeniem zdolności poznawczych.

Zdaniem autorów związek pomiędzy ilością amyloidu a zaburzeniami poznawczymi może być nieliniowy i zależny od dodatkowych czynników. Badanie trwało stosunkowo krótko, a zastosowane testy nie pozwalały wykryć subtelnych zmian zdolności poznawczych. Jednak autorzy badań uważają, że terapie ograniczające nasilenie OSA mogłyby spowolnić postęp demencji u wielu starszych osób.

Głównym czynnikiem sprzyjającym bezdechowi sennemu jest nadmierna masa ciała. Dlatego schudnięcie może przyczynić się do poprawy lub wyeliminować objawy bezdechu sennego. Inne czynniki ryzyka to palenie i picie alkoholu. Jedną z metod leczenia OSA jest terapia CPAP (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych), która pomaga utrzymywać drożność dróg oddechowych dzięki dostarczaniu strumienia powietrza przez maskę, noszoną podczas snu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR