Bezpieczny i przyjazny dla seniora oddział szpitalny - wskazówki dla projektanta
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   11 marca 2016 13:31

Współczesne tendencje w projektowaniu obiektów ochrony zdrowia są ukierunkowane przede wszystkim na potrzeby i komfort pacjenta. W przypadku osób w podeszłym wieku niezwykle istotne staje się obniżenie poziomu stresu, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo pacjenta i efekty leczenia.

O uwzględnianiu wymagań starszych pacjentów w projektowaniu szpitali i oddziałów geriatrycznych mówi dr Anna Szewczenko z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Pacjent szczególnej troski
Pacjent geriatryczny jest szczególnie wrażliwy - w wyniku hospitalizacji jest narażony na stres i cierpienie, utratę samodzielności i prywatności oraz dezorientację z powodu zmiany otoczenia i nowej sytuacji. Odpowiednie rozwiązania przestrzenne mają wymiar nie tylko humanitarny, ale także wpływają na efektywność procesu leczenia, redukcję ilości upadków czy zmniejszenie ilości zachowań nienormatywnych.

- Pacjent geriatryczny jest obarczony szeregiem dysfunkcji. Największym dla nas wyzwaniem są pacjenci z problemami kognitywnymi, np. osoby z demencją. Docelowym zadaniem architekta jest obniżenie stresu i ułatwienie pacjentowi adaptacji do nowej przestrzeni - tłumaczyła dr Anna Szewczenko.

Architektka podkreślała, że w zakresie rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych szpitali i oddziałów wzrasta rola projektowania systemów odnajdywania drogi, określanych jako „wayfinding design”. Tworzą go m.in. odpowiedni układ przestrzenny obiektu, logiczne oznakowanie, widoczność punktów orientacyjnych oraz przejrzysta aranżacja wnętrz (np. za pomocą kodów kolorystycznych).

Architekt musi zrozumieć potrzeby starszego pacjenta
Poczucie bezpieczeństwa starszych pacjentów oraz zmniejszenie stresu to dwa podstawowe, podnoszone przez architektów i psychologów środowiskowych aspekty w projektowaniu szpitali, które bezpośrednio przekładają się na efektywność procesu leczenia.

- Bezpieczeństwo to niwelowanie ryzyka upadków, zakażeń szpitalnych, komfort w zakresie kontaktów z personelem - tłumaczyła Szewczenko. - Bardzo ważne jest także zapewnienie odpowiedniego poziomu kontroli nad otoczeniem - pacjent chce mieć wpływ na to, co się wokół niego dzieje - dodała.

Ekspertka mówiła, że należy tak urządzać przestrzeń w szpitalach czy na oddziałach, aby u przyjmowanego pacjenta podtrzymać dotychczasowe formy aktywności i nie unieruchamiać go w łóżku.

- Pacjenci oddziałów szpitalnych, w których nie ma odpowiedniej przestrzeni na podtrzymywanie ich dotychczasowej aktywności, wchodzą do nich o własnych siłach, a wyjeżdżają na wózku inwalidzkim - przestrzegała Anna Szewczenko.

Dr Szewczenko tłumaczyła, że projektowanie oddziału geriatrycznego pod kątem potrzeb osób w podeszłym wieku to również ułatwianie niezależności, np. poprzez w miarę samodzielne docieranie do określonych punktów docelowych czy architektoniczne „wsparcie” w zakresie kontaktów społecznych.

- Często oddziały geriatryczne stwarzają u takich osób poczucie przymusowego zamknięcia, co generuje nienormatywne zachowania. Ważna jest odpowiednia identyfikacja wizualna ułatwiająca orientację, zapewnienie swobody do bezpiecznego przemieszczania się, zaspokojenie potrzeb prywatności czy stworzenie poczucia swojskości i przyjazności obiektów - mówiła.

Odpowiedni poziom stymulacji
Ekspertka podkreślała, że otoczenie szpitala powinno optymalnie stymulować pacjentów - bodźców nie może być nie tylko zbyt dużo, ale też za mało.

- Optymalne warunki adaptacji są realizowane poprzez stymulację sensoryczną, czyli wszystkie czynniki środowiska fizycznego, takie jak natężenie światła, poziom hałasu, kolory - wyliczała Anna Szewczenko.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.