Bezpłatnie badania profilaktyczne: korzysta zaledwie 20-40 proc. kobiet

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 marca 2016 15:20


Bezpłatnie badania profilaktyczne: korzysta zaledwie 20-40 proc. kobiet Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi jest adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Fot. archiwum

42 proc. uprawnionych Polek skorzystało dotychczas z programu profilaktyki raka piersi (adresowanego do kobiet w wieku 50-69 lat), finansowanego przez NFZ, zaledwie 21 proc. - z programu profilaktyki raka szyjki macicy - wynika z danych NFZ.

- Nie mam czasu, nie mam ochoty, nie znam się, boję się - te odpowiedzi słyszę najczęściej, kiedy pytam pacjentki, dlaczego nie skorzystały z tych programów - powiedział w przypadającym we wtorek  Dniu Kobiet (8 marca) ordynator oddziału endokrynologii ginekologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach doc. Paweł Madej.

Jak przypomniała rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros, populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy jest adresowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat. Bezpłatne badania cytologiczne można wykonać w każdej poradni ginekologicznej, która ma umowę z NFZ. Skierowanie nie jest potrzebne.

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi jest adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Również w tym przypadku skierowanie nie jest potrzebne.

Program profilaktyki raka szyjki macicy objął 21 proc. uprawnionych kobiet w całej Polsce. W woj. śląskim na badania zgłosiło się 24 proc., najwięcej pań z powiatu wodzisławskiego - prawie 40 proc., najmniej z powiatu myszkowskiego - 13 proc.

Średnio w całym kraju programem profilaktyki raka piersi zostało objętych 42 proc. uprawnionych pań. Średnia w woj. śląskim była taka sama. Najwięcej pań przebadało się w powiecie mikołowskim - 53 proc., najmniej w Bytomiu - 34 proc.

- Część kobiet chodzi prywatnie, ale te badania są stosunkowo drogie, w związku z tym podstawą jest profilaktyka refundowana przez państwo. Niezgłaszanie wynika często ze strachu przed zmianami nowotworowymi. Pytając kobiety, czy bada pani sama piersi - co powinna każda z pań czynić w okolicach miesiączki, kiedy gruczoł jest najdelikatniejszy - słyszymy: nie badam, bo się boję, że coś znajdę. Wszyscy boimy się nowotworów, natomiast to na pewno nie zwalnia ze zdroworozsądkowego postępowania - podkreślił doc. Madej.

Jak przypomniał doc. Lubomir Bodnar z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, wciąż połowa chorych, u których wykryto raka szyjki macicy, umiera. - Przyczyny są dwojakie: rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów na wczesnych etapach rozwoju, zaś kobiety nie wykonują badań cytologicznych lub robią to zbyt rzadko. Połowa kobiet, u których wykryto raka szyjki macicy nigdy nie miała wykonanej cytologii. Dlatego potrzebne są wciąż takie inicjatywy edukacyjne, jak Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych - powiedział.

Jego zdaniem, aby zwiększyć liczbę kobiet zgłaszających się na badania, należy stale dążyć do podnoszenia świadomości i wiedzy w społeczeństwie o możliwościach wyleczenia kobiet, u których zdiagnozuje się chorobę we wczesnym stadium.

- Wydaje się, że można byłoby włączyć do tego lekarzy POZ, którzy zachęcaliby i pilnowali kalendarza badań profilaktycznych u kobiet. Pomysły na wykonywanie badań skriningowych pod pewnym rygorem, jak również włączenie ich do kalendarza badań okresowych lub też podwyższenie składki zdrowotnej za ich niezrealizowanie, to pomysły, które spotkały się z brakiem akceptacji środowisk kobiecych - powiedział Lubomir Bodnar.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.