Bezsensowny i zbędny ból przewlekły
Autor: Artur Pakosz, KG/Rynek Seniora   05 kwietnia 2016 15:00

Ból patologiczny przewlekły jest bezsensowny, zbędny - stanowi chorobę samą w sobie - mówi Artur Pakosz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Gliwicach, dyrektor NZOZ Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach*.

Lekarze w hospicjum mają do czynienia z bólem nowotworowym, który występuje już bardzo wcześnie, bo w fazie diagnostyki, ale też w trakcie leczenia związanego z bolesnymi procedurami, (punkcje, pobieranie tkanek, leczenie operacyjne).

Ból przewlekły związany jest z powikłaniami terapii przeciwnowotworowej: leczeniem operacyjnym, radio- i chemioterapią, ale też z postępem samej choroby nowotworowej. Może również wynikać z chorób współistniejących, niezależnych od samej choroby nowotworowej (reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, półpasiec).

Nie boli w jednym miejscu
W chwili rozpoznania ból występuje już u 25-50% pacjentów, natomiast we wczesnej fazie choroby nowotworowej ból raportuje 48% chorych. Często jednak pacjent o tym nie informuje. Chory jest bardzo mocno skoncentrowany na tym, żeby przejść procedurę szybkiego rozpoznania, dobrego leczenia.

W trakcie diagnostyki nawet 50% chorych odczuwa ból o natężeniu średnim, a nawet silnym oraz. Z kolei do 30% chorych informuje o "bólu nie do wytrzymania", a podczas leczenia - do 50 proc. chorych raportuje ból związany z chorobą nowotworową oraz z wczesnymi powikłaniami leczenia onkologicznego.

Warto zwrócić uwagę, że ból w chorobie nowotworowej częściej występuje u pacjentów z nowotworami głowy i szyi, okolicy moczowo-płciowej, przełyku i prostaty. Natomiast w nowotworach układu krwiotwórczego, np. białaczce, bólu mamy bardzo niewiele. Z kolei częściej ból towarzyszy przerzutom niż chorobie, np. 64% pacjentek z przerzutami do piersi zgłaszało ból w porównaniu do 40% z nowotworem pierwotnym piersi.

Przebadano 2 tys. chorych i wśród tej grupy ten ból występował u 74% w zaawansowanej fazie choroby, z czego jedna trzecia miała dwie lub więcej lokalizacje bólu. Każdy ból w tych lokalizacjach miał etiopatogenezę, co jest dowodem na to, jak bardzo skomplikowane zagadnienie mamy często do zdiagnozowania i leczenia.

Niepokój, lęk i depresja
W większości przypadków ból nowotworowy to skutek samej choroby (85%). Trzeba też pamiętać o bólu psychogennym - u pacjentów z zespołem depresyjnym - który będzie reaktywny w stosunku do choroby nowotworowej.

Fizjologiczny, psychologiczny i emocjonalny, także socjologiczny wpływ choroby nowotworowej na chorego i jego rodzinę jest dużo większy niż przewlekłego bólu nienowotworowego.

W trakcie terapii przeciwnowotworowej chory jest w stanie znieść dużo więcej. Ten sam chory, jeśli kończy się leczenie onkologiczne, cierpi bardziej.

Tak samo chorzy, którzy odczuwają ból nowotworowy wyzwalają dużo więcej reakcji emocjonalnych, skupiają się bardziej na objawach somatycznych. Niepokój, lęk i depresja występują dużo częściej niż u chorych z bólem nienowotworowym.

Ponieważ na postęp choroby nowotworowej nadkłada się ból przewlekły, występują też inne objawy niż ból: wyniszczenie, osłabienie, nudności, wymioty, zaparcia, zaburzenia dezadaptacyjne (zespoły depresyjne, lękowe, a nawet zespoły majaczeniowe czy majaczeniowo-zamroczeniowe).

Leczenie skojarzone
Obecnie leczenie bólu nowotworowego jest leczeniem skojarzonym, gdyż - według najnowszych badań - bólu najczęściej ma charakter mieszany. Ważna jest definicja bólu przebijającego, czyli przejściowe nasilenie bólu nowotworowego u chorych biorących opioidowe leki przeciwbólowe - ból „przebija się” przez analgezję.

Żeby spełniać warunki definicji tego rodzaju bólu, takich incydentów nie może być więcej niż cztery na dobę. Czas trwania tego bólu jest zmienny, średnio - ok. 60 minut. Jeżeli tych incydentów występuje więcej niż cztery to znaczy, że dawka opioidu jest źle dobrana.

* Wypowiedź zanotowana podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 18-20 lutego 2016 r.). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR