Białostockie Centrum Onkologii przeszkoli psychologów. Są potrzebni chorym na raka

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 kwietnia 2018 21:28


Białostockie Centrum Onkologii przeszkoli psychologów. Są potrzebni chorym na raka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minimum 34 psychologów w Podlaskiem może skorzystać ze studiów podyplomowych lub specjalistycznej terapii, by podnieść swoje umiejętności w pracy z pacjentami chorymi na raka. Chętni, w kwietniu i maju br. mogą się zgłaszać do Białostockiego Centrum Onkologii (BCO).

Szkolenia psychologów to element projektu, którego głównym celem jest wsparcie pacjentów onkologicznych w rehabilitacji, by pomagać im wracać na rynek pracy.

BCO wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i szpitalem w Bielsku Podlaskim zdobyły na ten cel dotację z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jak BCO informowało PAP wcześniej, głównym celem projektu ma być poprawa stanu zdrowia - ale też jakości życia - osób, które zachorowały na nowotwór. Z myślą o nich powstaną m.in. punkty konsultacyjne rehabilitacji, gdzie będą mogli skorzystać z porady lekarza, dostać zalecenia dotyczące korzystania z rehabilitacji. Projekt jest dla pacjentów z lat 2016-2021.

By pomagać pacjentom, będą się m.in. dokształcać psychologowie. Koordynatorka projektu ds. psychoonkologii Małgorzata Rymarska powiedziała we wtorek (10 kwietnia) PAP, że w regionie mało jest psychologów wyspecjalizowanych w pracy z pacjentami onkologicznymi.

- Jest to dosyć wąska specjalizacja i dziedzina w psychologii. Brakuje nam na pewno psychologów klinicznych, bo tacy powinni pracować z pacjentem chorym i somatycznie, i chorym onkologicznie - powiedziała Rymarska.

Dodała, że "na pewno" większość pacjentów chorych na raka powinna korzystać z pomocy wyspecjalizowanych psychologów, ale jeżeli takich nie ma, należy skorzystać z pomocy każdego psychologa bo - jak mówi - "nie ma powodu cierpieć, pozostawać samemu ze swoimi troskami".

Rymarska wskazała, że choroba onkologiczna wywołuje w pacjencie dużo strachu i niepokoju, "uruchamiają się przekonania, które często nie mają potem potwierdzenia w tym, co będzie realizowane w działaniu, w leczeniu". Psycholog jest potrzebny, bo daje wsparcie, doradzi, pokieruje, podpowie, przekaże wiedzę.

- Tak naprawdę obecność, słuchanie i pozbawienie pacjenta tego całego balastu emocjonalnego, żeby on miał "lżejszy" oddech i wiedział na czym polega leczenie, to jest taki pierwszy krok, a potem to już decyduje pacjent, na ile chce skorzystać, na ile chce pracować nad wszystkim, bo choroba często tylko uruchamia to, co też przez życie pacjent niesie i jakie rzeczy są do przepracowania - dodała Małgorzata Rymarska.

Podkreśliła, że ważne jest, by zaczynając trudne i długie leczenie onkologiczne, na samym początku pacjent "nie stracił energii", nie poddał się; psycholog jest po to, by pokazać pacjentowi możliwości jakie daje mu medycyna i mówić o tym, by z nich skorzystał.

Na razie do dokształcania, w ramach projektu, zgłosiło się ok. 20 osób, nie odbyła się jeszcze kwalifikacja, chętni wciąż mogą się zgłaszać. Psychologowie będą mieli do wyboru bezpłatne studia podyplomowe z psychoonkologii, psychosomatyki i psychotraumatologii albo udział w terapii Simontona lub i studia i terapię.

Terapia (program, metoda) Simontona to - jak wyjaśniła Małgorzata Rymarska - model samopomocy emocjonalnej pacjentowi i jego rodzinie we wszystkich podstawowych sferach życia. Wymieniła sferę: behawioralną, emocjonalną, poznawczą, fizyczną, społeczną, rodzinną. W metodzie wykorzystuje się elementy terapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej, relaksacyjnej. Dodała, że metoda Simontona jest i terapią dla pacjenta i szkoleniem dla psychologa, a także formą niezbędnej autoterapii psychologa.

Każdy z psychologów, którzy dokształcą się w ramach projektu, będzie musiał przepracować - jako wolontariusz - bezpłatnie 10 godzin w tworzonych punktach rehabilitacji pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR