Białystok: 11 lipca startują badania mieszkańców pod kątem chorób cywilizacyjnych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 lipca 2017 16:28


Białystok: 11 lipca startują badania mieszkańców pod kątem chorób cywilizacyjnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ruszają badania pierwszych pacjentów w programie Białystok Plus, którego głównym celem jest zbadanie jak styl życia mieszkańców wpływa na rozwój chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy czy układu krążenia. We wtorek (11 lipca) będzie przebadany pierwszy pacjent.

Kierownik projektu prof. Karol Kamiński z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku poinformował PAP, że do losowo wybranych białostoczan wysłano jak dotąd kilkadziesiąt zaproszeń. Docelowo w ramach programu ma być przebadanych 10 tys. osób. Pierwszy pacjent zapisał się na badania na wtorek.

Badanie Białystok Plus czyli "Białystok Polish Longitudinal University Study; Białystok Plus" to unikalny projekt, w którym naukowcy chcą masowo przebadać w najbliższych latach reprezentatywną grupę mieszkańców w wieku od 20-80 lat. Rocznie ma być badanych ok. dwóch tysięcy osób. Badania będą przeprowadzone za indywidualną zgodą danej osoby. Uniwersytet Medyczny współpracuje z samorządem Białegostoku i województwa podlaskiego, także w kwestii ochrony danych osobowych w tym badaniu.

Naukowcy chcą szukać nowych czynników, które mają wpływ na powstawanie chorób, ale też znaleźć nowe metody diagnostyczne.

Jak wcześniej informował PAP prof. Kamiński, każdy z uczestników programu przejdzie m.in. badania krwi, moczu, śliny, jamy ustnej, badanie wydolności oddechowej. Będzie miał oznaczony poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zbadany skład masy ciała, siłę uścisku dłoni, przejdzie badanie echa serca, będzie badana drożność, ale też sztywność tętnic pacjenta. Każdy uczestnik badań będzie miał także oznaczony poziom cukru we krwi, ważny w diagnostyce cukrzycy czy stanów, które ją mogą poprzedzać.

Badania będą powtórzone za pięć lat. Wszystkie wyniki badań będą poddane analizom w wykorzystaniem najnowocześniejszych metod informatycznych.

Prof. Kamiński poinformował PAP, że trwają rozmowy z naukowcami innych uczelni, którzy - jak to określił - "mogliby być zainteresowani" białostockim badaniem pod kątem takich dziedzin jak np. socjologia, demografia czy ekonomia.

Program "Białystok Plus" jest wzorowany na badaniu SHIP, które od 1997 r. realizuje niemiecki Uniwersytet w Greifswaldzie. Badania SHIP Trend z Greifswaldu, SHIP Pomerode z Brazylii oraz National Kohorte z Niemiec są partnerami naukowymi białostockiego badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR