Białystok: darmowe szczepienia przeciw grypie dla 4 tys. seniorów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   31 lipca 2018 09:41


Białystok: darmowe szczepienia przeciw grypie dla 4 tys. seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Władze Białegostoku szukają podmiotu, który w tym roku będzie realizował program darmowych szczepień przeciwko grypie dla seniorów. Miasto przeznaczyło na ten cel 190 tys. zł; ze szczepień będzie mogło skorzystać ok. 4 tys. osób.

Białystok od realizuje "Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60 roku życia na lata 2017-2020", w ramach którego zaszczepionych może zostać kilkanaście tysięcy białostockich seniorów.

"Celem programu jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciwko grypie dla białostockich seniorów. Bezpłatnymi szczepieniami objętych jest ok. 4 tys. mieszkańców rocznie" - powiedział cytowany w komunikacie przekazanym mediom w poniedziałek (30 sierpnia) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że udział w programie jest dobrowolny, a skorzystać z niego mogą osoby, u których nie ma przeciwskazań do realizacji szczepień.

Obecnie magistrat ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację programu w tym roku. Do zadań podmiotu, który go wygra będzie należało m.in. sprawdzenie stanu zdrowia osób chętnych do zaszczepienia, realizacja szczepień, przygotowanie rejestru i ankiet satysfakcji. Oferty można składać do 16 sierpnia. Na ten cel miasto przeznaczy w tym roku 190 tys. zł.

Seniorzy ze szczepień będą mogli skorzystać od września do listopada 2018 roku.

Uchwałę ws. szczepionek rada miasta przyjęła w 2017 roku. W uzasadnieniu napisano, że szczepionki mają pomóc seniorom w nabyciu odporności i ustrzec ich przed powikłaniami pogrypowymi, a szczepienia to bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki grypy rekomendowana przez WHO - Światową Organizację Zdrowia. Pomoc ma być kierowana głównie do osób przewlekle chorych lub o niskim statusie społecznym.

W uzasadnieniu do uchwały podano również, że w Białymstoku osoby w wieku 60+ stanowią ponad 23 proc. spośród blisko 300 tys. mieszkańców miasta.

Z danych uzyskanych przez PAP w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku wynika, że w 2017 r. w województwie podlaskim na grypę i infekcje grypopodobne zachorowało ponad 120 tys. osób (w 2016 roku - ok. 108 tys.). Ze szczepień skorzystało 28 tys. osób (w 2016 roku - 24,1 tys.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR