
Władze Białegostoku szukają podmiotu, który w tym roku będzie realizował program darmowych szczepień przeciwko grypie dla seniorów. Miasto przeznaczyło na ten cel 190 tys. zł; ze szczepień będzie mogło skorzystać ok. 4 tys. osób.
Białystok od realizuje "Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60 roku życia na lata 2017-2020", w ramach którego zaszczepionych może zostać kilkanaście tysięcy białostockich seniorów.
"Celem programu jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciwko grypie dla białostockich seniorów. Bezpłatnymi szczepieniami objętych jest ok. 4 tys. mieszkańców rocznie" - powiedział cytowany w komunikacie przekazanym mediom w poniedziałek (30 sierpnia) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że udział w programie jest dobrowolny, a skorzystać z niego mogą osoby, u których nie ma przeciwskazań do realizacji szczepień.
Obecnie magistrat ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację programu w tym roku. Do zadań podmiotu, który go wygra będzie należało m.in. sprawdzenie stanu zdrowia osób chętnych do zaszczepienia, realizacja szczepień, przygotowanie rejestru i ankiet satysfakcji. Oferty można składać do 16 sierpnia. Na ten cel miasto przeznaczy w tym roku 190 tys. zł.
Seniorzy ze szczepień będą mogli skorzystać od września do listopada 2018 roku.
Uchwałę ws. szczepionek rada miasta przyjęła w 2017 roku. W uzasadnieniu napisano, że szczepionki mają pomóc seniorom w nabyciu odporności i ustrzec ich przed powikłaniami pogrypowymi, a szczepienia to bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki grypy rekomendowana przez WHO - Światową Organizację Zdrowia. Pomoc ma być kierowana głównie do osób przewlekle chorych lub o niskim statusie społecznym.
W uzasadnieniu do uchwały podano również, że w Białymstoku osoby w wieku 60+ stanowią ponad 23 proc. spośród blisko 300 tys. mieszkańców miasta.
Z danych uzyskanych przez PAP w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku wynika, że w 2017 r. w województwie podlaskim na grypę i infekcje grypopodobne zachorowało ponad 120 tys. osób (w 2016 roku - ok. 108 tys.). Ze szczepień skorzystało 28 tys. osób (w 2016 roku - 24,1 tys.).
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych