Białystok i Kraków wśród najzdrowszych miast Polskibiałystokonline/Rynek Seniora - 21 maja 2018 14:35


Białystok w czwartej edycji Rankingu Zdrowia Polski w kategorii miast zdobył pierwsze miejsce. Konkurs na najzdrowszy samorząd wygrały Podlasie i Małopolska.

Autorem rankingu jest "Dziennik Gazeta Prawna". Uczestnicy konkursy wypełniali ankiety, w których pytano m.in. o to, jak samorządy sobie radzą z ochroną zdrowia, opieką medyczną. Pod ocenę poddawano liczbę szpitali i poradni specjalistycznych oraz ich kondycję finansową.

Analizowano też kontrakty z NFZ i wydatki na promocję zdrowia. W tym roku w ankiecie znalazło się też pytanie dotyczące tego, jak samorządy walczą ze smogiem, i w jaki sposób zachęcają mieszkańców do aktywności fizycznej.

W rankingowej kategorii miast Białystok zajął pierwsze miejsce. Zaraz za nim znalazł się Kraków. Na trzecim miejscu ex aequo są w tym roku Elbląg i Lublin.

Białystok chwali się, że regularnie wspiera placówki medyczne, pomaga w zakupie specjalistycznego sprzętu, realizuje programy prozdrowotne i propaguje zdrowy tryb życia wśród mieszkańców. Od 2017 do 2020 roku w mieście realizowany jest program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie dla białostoczan po 60. roku życia.

Wśród powiatów w rankingu liderem został powiat tatrzański. Na drugim miejscu znalazł się powiat bielski, na trzecim powiaty augustowski i gorlicki.

Więcej: www.bialystokonline.pl