Białystok Plus: w czerwcu zaproszą mieszkańców do badań. Pierwszy projekt w tak dużej skali

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 kwietnia 2017 10:24


Białystok Plus: w czerwcu zaproszą mieszkańców do badań. Pierwszy projekt w tak dużej skali Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak styl życia i stan zdrowia związane są z rozwojem różnych chorób cywilizacyjnych zbadają naukowcy w ramach unikalnego w Polsce programu "Białystok Plus". W czerwcu do pierwszych losowo wybranych mieszkańców będą wysłane zaproszenia na te badania.

Łącznie w programie "Białystok Polish Longitudinal University Study; Białystok Plus" będzie przebadanych ok. 10 tys. mieszkańców pomiędzy 20. a 80. rokiem życia, reprezentatywnych dla społeczności miasta. Zaproszenia będą wysyłane do ok. dwóch tysięcy osób rocznie - poinformował PAP kierownik projektu, prof. Karol Kamiński z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Podobne badania epidemiologiczne były dotąd prowadzone np. w Niemczech czy w Holandii, w Polsce na tak dużą skalę jeszcze nie. Naukowcy chcą znaleźć nowe zależności pomiędzy np. zachorowaniami na cukrzycę czy choroby serca, a tym, jak żyją ludzie oraz odkryć nowe metody diagnostyczne tych chorób.

Trwa losowanie trzystu mieszkańców Białegostoku, którzy jako pierwsi, w czerwcu, dostaną zaproszenia na kompleksowe badania wszechstronnej oceny stanu ich zdrowia. Dotychczas pilotażowo przebadano 200 osób. Badania będą przeprowadzone za indywidualną zgodą danej osoby. Uniwersytet Medyczny współpracuje z samorządem miasta i województwa, także w kwestii ochrony danych osobowych w tym badaniu.

W zaproszeniu dana osoba będzie poinformowana o rodzajach proponowanych badań, będzie poproszona o kontakt, dostanie też propozycje - do wyboru - szeregu dat, kiedy będzie mogła się zgłosić na badania do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w wyznaczonych i oznakowanych miejscach. Każdy pacjent będzie miał swojego opiekuna w trakcie badań.

Prof. Kamiński poinformował, że każdy z uczestników programu przejdzie m.in. badania krwi, moczu, śliny, jamy ustnej, będzie badana wydolność oddechowa, oznaczany poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, skład masy ciała, siła uścisku dłoni, echo serca, będzie badana drożność, ale też sztywność tętnic. Przewidywane są również badania rezonansem magnetycznym, ale - ponieważ to najdroższy element badań - jeszcze nie wiadomo jak to będzie wyglądało.

Każdy uczestnik badań będzie miał oznaczony poziom cukru we krwi.

- Próba z obciążeniem glukozą jest takim złotym standardem w diagnostyce cukrzycy, czy w stanach przedcukrzycowych. A wiadomo, że jest to jeden z największych później czynników ryzyka chorób serca i chorób naczyń, ale również nowotworów. Często zapominamy, że cukrzyca sprzyja niektórym nowotworom - powiedział Kamiński.

Naukowcy chcą nawet rejestrować tembr głosu pacjenta, bo w przyszłości także na tej podstawie być może będzie można wykrywać zależności z występowaniem chorób.

- Może nie w tej chwili, ale w ciągu kilku lat uda nam się opracować metody, które pozwolą nam na podstawie tego, w jaki sposób głos jest generowany, wcześnie wykrywać niektóre choroby - powiedział prof. Karol Kamiński.

Dodał, że głos może np. sygnalizować problemy z tarczycą, choroby zapalne takie jak toczeń układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów, ale też cukrzycę. Dodał, że również ilość płynów w organizmie człowieka może wpływać na barwę głosu. Naukowcy bardzo liczą na wypracowanie różnych nowych metod diagnostycznych. Wyniki badań mają też być pomocne w planowaniu potrzeb zdrowotnych mieszkańców.

Badania będą powtórzone za pięć lat. Wszystkie wyniki badań będą poddane analizom w wykorzystaniem najnowocześniejszych metod informatycznych.

Na razie pieniądze na program pochodzą z budżetu Białegostoku (400 tys. zł) oraz ze środków Uniwersytetu Medycznego na prace statutowe. Będą podejmowane starania o granty z Narodowego Centrum Nauki czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Program "Białystok Plus" jest wzorowany na badaniu SHIP, które od 1997 r. realizuje niemiecki Uniwersytet w Greifswaldzie. Badania SHIP Trend z Greifswaldu, SHIP Pomerode z Brazylii oraz National Kohorte z Niemiec są partnerami naukowymi białostockiego badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR