Białystok: rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Zdrowego Seniora

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 października 2018 15:16


Białystok: rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Zdrowego Seniora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak interpretować wyniki badań lekarskich czy jak udzielić pierwszej pomocy będą się w praktyce uczyć studenci-seniorzy w ramach rozpoczętej we wtorek (9 października) na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB) szóstej edycji Uniwersytetu Zdrowego Seniora.

Zajęcia rozpoczęło i indeksy odebrało 50 studentów w wieku 60 plus, najstarsi mają około 80 lat. Słuchacze Uniwersytetu Zdrowego Seniora dostali także tzw. pudełka życia.

- Głównym celem uniwersytetów trzeciego wieku, w tym Uniwersytetu Zdrowego Seniora, jest aktywizacja społeczna, która ma również wydźwięk prozdrowotny - wyjaśnił kierownik tych studiów dr hab. Mateusz Cybulski z wydziału nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Cybulski powiedział, że studenci seniorzy chodzą na zajęcia, podczas których zdobywają wiedzę, ale tak samo ważne jest to, że się aktywizują, wychodzą z domu, spotykają z innymi, poznają nowych ludzi, a to ważne elementy w zapobieganiu różnym chorobom psychicznym, np. depresji. Seniorzy najczęściej nie przyjeżdżają, lecz przychodzą na zajęcia, więc są aktywni ruchowo, co ma znaczenie - zaznaczył.

Cybulski poinformował, że seniorzy zdobywają na zajęciach sporo wiedzy na temat zdrowego stylu życia, której być może nie znali, a mają szanse dowiedzieć się więcej. - Aktywizujemy nie tylko społecznie, ale też zdrowotnie - dodał.

Studenci na zajęciach praktycznych - a nie na wykładzie - będą się uczyć, jak interpretować wyniki poszczególnych badań, np. krwi, dowiedzą się, co oznaczają dane symbole, jakie parametry np. w morfologii krwi czy badanu ogólnym moczu są najważniejsze. Nauki pierwszej pomocy będą się uczyć na fantomach.

Cybulski zaznaczył, że seniorzy mają "generalnie minimalną, bardzo podstawową" wiedzę o wynikach badań, bo na każdym wyniku badania odebranym z laboratorium są chociażby podawane normy dla danego zakresu, ale na zajęciach mają szansę dowiedzieć się o tym więcej. - Na przykład, co oznacza dany parametr, jeżeli jest za wysoki, za niski, w jaki sposób on wpływa na nasz stan zdrowia. Tego nie wiedzą - dodał. Ocenił jednocześnie, że poziom wiedzy wśród seniorów na tematy związane ze zdrowiem "zwiększa się i to w dosyć znaczny sposób".

Na zajęciach seniorzy będą się też uczyć prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, ćwiczeń fizycznych dostosowanych do ich wieku, ćwiczeń rehabilitacji i emisji głosu. Będą też wykłady.

Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adrian Chabowski powiedział o edukacji seniorów, że "każda aktywizacja społeczna zawsze skutkuje czymś dobrym". Podkreślał, że dla zdrowia człowieka proces uczenia się jest ważny przez całe życie.

Dr hab. Mateusz Cybulski przypomniał, że od trzech lat Uniwersytet Zdrowego Seniora na UMB wspiera miasto Białystok. W tej edycji to suma 40 tys. zł.

Obecny we wtorek na uroczystej inauguracji zajęć zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz powiedział, że polityka senioralna w mieście, także w kwestiach związanych ze zdrowiem, była, jest i zawsze będzie ważną kwestią. Zapewniał o wsparciu ze strony władz miasta. Przypomniał, że np. miasto prowadzi dla seniorów akcję bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Wiceprezydent mówił, że polityka senioralna jest wyzwaniem w dzisiejszych czasach starzenia się społeczeństwa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR