
Do zdrowego odżywiania i codziennych ćwiczeń białostockich seniorów zachęcą lekarze, dietetycy i sportowcy w ramach programu "Po sześćdziesiątce chcę żyć zdrowo i na sportowo!". Ma w nim wziąć udział około pół tysiąca osób.
Akcję przygotował Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku wraz z jednym z klubów fitness w Białymstoku. Finansowany jest z pieniędzy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obejmie białostoczan po 60. roku życia - poinformował w czwartek (13 września) na konferencji prasowej prezes Podlaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Paweł Backiel. Dodał, że w ramach programu przygotowano wiele wykładów, konsultacje oraz cykliczne ćwiczenia.
Specjalista medycyny rodzinnej i psychodietetyk dr Joanna Zabielska-Cieciuch mówiła, że aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie są ważne w każdym wieku. To podstawa w leczeniu wielu chorób, także cywilizacyjnych, a seniorzy cierpią na wiele przewlekłych chorób.
- Wszystkim się wydaje, że wizyta u lekarza, przyjęcie leków farmakologicznych powinno pomóc, ale niestety nie pomaga - mówiła Zabielska-Cieciuch. Stąd bardzo ważna jest edukacja seniorów, aby zwracali uwagę na to, co jedzą, piją i ile się ruszają. Jej zdaniem program umożliwi osobom starszym rozpoczęcie zdrowszego życia.
Na program złożą się wykłady z profilaktyki prozdrowotnej oraz zdrowego odżywiania. Podczas konsultacje ustalona zostanie dieta. Ważną część programu stanowią cykliczne zajęcia sportowe na siłowni i na basenie.
Programy ćwiczeń przygotuje dr Joanna Zapolska. Zostaną one dostosowane indywidualnie po ocenie stanu zdrowia każdego z uczestników.
- Do każdego schorzenia, do każdego samopoczucia i do każdego rodzaju możliwości dobierzemy odpowiednią aktywność fizyczną - zapewniła Zapolska. Dodała, że będą to ćwiczenia bardzo lekkie i spokojne, ale muszą one zakładać ćwiczenia krążeniowe, wspomagające układ sercowo-naczyniowy oraz poprawiające układ mięśniowy.
Program - jak mówią organizatorzy - ma być impulsem dla seniorów do dbania o siebie i swoje zdrowie. Rekrutacja wciąż trwa. Na razie zgłosiło się około 200 chętnych. Zapisywać można się osobiście w siedzibie Podlaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. Pierwsze wykłady odbędą się w sobotę (15 września). Akcja potrwa do końca roku.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych