Białystok: ruszy mobilne miasteczko poświęcone udarom

ZDROWIE

Autor: bialystokonline.pl, JW/Rynek Seniora   20 maja 2016 10:08


Białystok: ruszy mobilne miasteczko poświęcone udarom Mobilne miasteczko poświęcone tematyce udarów mózgu powstanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Fot. Tomcio77/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

W poniedziałek (23 maja) na białostockim Rynku Kościuszki ruszy mobilne miasteczko. Poprowadzą je lekarze i działacze stowarzyszenia "Udarowcy - liczy się wsparcie!". Chętni będą mogli bezpłatnie wykonać szereg badań i skorzystać z konsultacji.

Mobilne miasteczko to inicjatywa w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktyki udarowej "Udarom można zapobiegać!" - informuje serwis bialystokonline.pl. 

W godz. 10-14 będzie można dowiedzieć się, jakie związki zachodzą między chorobami układu krążenia a udarem mózgu. Chętni wykonają także bezpłatnie badania profilaktyczne (pomiar ciśnienia i badanie poziomu cukru we krwi). Jeżeli wyniki okażą się nieprawidłowe, dana osoba będzie mogła skonsultować się z lekarzem, wykonać badanie EKG oraz automatyczny pomiar wskaźnika kostka-ramię ABI.

W mobilnym miasteczku białostoczanie obejrzą ponadto interaktywną mapę mózgu, zapoznają się z jego funkcjonowaniem i dowiedzą się o zagrożeniach związanych z udarem mózgu. 

Więcej: www.bialystokonline.pl

Udary to pierwsza przyczyna niepełnosprawności oraz trzecia przyczyna zgonów osób po 40. r.ż. w Polsce. Rocznie rejestruje się około 60 tys. nowych zachorowań, a zapadalność na tę chorobę określa na ok. 175 przypadków na 100 tys. mężczyzn i 125 przypadków na 100 tys. kobiet.

Ryzyko udaru mózgu rośnie wraz z wiekiem. Udary mózgu występują głównie u osób starszych - średni wiek zachorowania to ok. 70 lat.

Śmiertelność z powodu udarów jest w naszym kraju wyższa niż średnia europejska. Kluczowy w przypadku wystąpienia udaru mózgu jest czas - pacjent ma maksymalnie 4,5 godziny, by rozpocząć skuteczne leczenie i zmniejszyć skutki choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.