Białystok: ruszyła trzecia edycja uniwersytetu psychogeriatrycznego

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 lutego 2018 17:20


Białystok: ruszyła trzecia edycja uniwersytetu psychogeriatrycznego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

M.in. o tym, czy aktywność społeczna, spotkania z ludźmi oraz wysiłek fizyczny chronią przed rozwojem chorób psychicznych i otępiennych w wieku podeszłym, uczą seniorów specjaliści, którzy w Białymstoku prowadzą zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej.

We wtorek (20 lutego) na wydziale nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) zainaugurowano trzecią edycję uniwersytetu psychogeriatrycznego.

- To jedyne takie przedsięwzięcie w kraju - poinformował PAP koordynator projektu dr hab. Mateusz Cybulski z UMB.

Studenci dostali nie indeksy, ale karty zaliczeń poszczególnych wykładów.

Do końca maja ponad 40 osób będzie poznawać specyfikę chorób wieku starszego, zwłaszcza tych związanych z zespołami otępiennymi i depresją. Przekazana im zostanie wiedza o objawach, przyczynach, leczeniu tych chorób oraz możliwościach zapobiegania. Uczestnicy zajęć byli wcześniej słuchaczami innego edukacyjnego przedsięwzięcia UMB dla seniorów - Uniwersytetu Zdrowego Seniora.

- Wykłady dotyczą poszczególnych grup schorzeń psychicznych wieku podeszłego, czyli tzw. schorzeń psychogeriatrycznych. Czyli mówimy przede wszystkim o zaburzeniach otępiennych, które są największą plagą tego okresu życia, następnie mówimy o zaburzeniach depresyjnych, czyli kolejnym dosyć dużym problemie - poinformował Cybulski.

Dodał, że wśród poruszanych tematów są także zaburzenia lękowe, seksualne, psychotyczne.

Cybulski przypomniał, że duże znaczenie w zapobieganiu chorobom ma aktywność społeczna seniorów. Podkreśla, że ważne jest, żeby, gdy zakończą aktywność zawodową, nie zamykali się w domach, nie przebywali w samotności, tylko "przed telewizorem", a spotykali się z innymi.

- (...) ten kontakt z ludźmi powinniśmy utrzymać na takim samym poziomie ( jak w czasie gdy pracowaliśmy-PAP), albo nawet go zwiększyć - podkreśla Cybulski.

Zwrócił uwagę, że zwłaszcza w miastach nie brakuje różnych miejsc, gdzie seniorzy mogą spotykać się z innymi, dostają wsparcie, mogą brać udział w zajęciach intelektualnych czy fizycznych, chodzić na wykłady, gimnastykę.

UMB edukuje seniorów z tych zagadnień, bo jak wcześniej podkreślano, społeczeństwo starzeje się, przybywa osób starszych, a podnoszenie wiedzy medycznej o problemach zdrowotnych seniorów jest potrzebne. Cybulski mówi, że szacuje się, że różne problemy psychogeriatryczne dotyczą od kilku do nawet kilkudziesięciu proc. osób. starszych. Jeśli chodzi o zespoły otępienne, w populacji osób powyżej 65. r. ż. występują one średnio u 10 proc., przy czym wyższy wiek, tym wyższe ryzyko choroby neurodegeneracyjnej. Z badania POLSENIOR wynika, że z powodu depresji cierpi z kolei od 23 do 35 proc. osób powyżej 65. r.ż.

Jedna z uczestniczek zajęć, Grażyna Horvath powiedziała dziennikarzom, że zajęcia są pomocne w zdobywaniu wiedzy o tym, gdzie seniorzy i do kogo mogą się zwrócić o pomoc, gdzie są poradnie geriatryczne, kto się zajmuje tymi problemami.

- Trzeba sobie poprawiać komfort życia, w związku z tym do niedawna po macoszemu traktowane problemy, mogą być teraz nagłaśniane przez samych seniorów czy ich otoczenie - dodała.

Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej jest dofinansowany kwotą 20 tys. zł z budżetu miasta Białegostoku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR