Białystok: studenci uczą się jak zespołowo leczyć starszych pacjentów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 października 2017 09:25


Białystok: studenci uczą się jak zespołowo leczyć starszych pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sposobów, w jaki lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i psycholodzy mogą współpracować w leczeniu starszych pacjentów, będą się uczyć studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Trwa nabór chętnych do drugiej edycji tego projektu.

Uczelnia realizuje specjalny projekt dofinansowany z UE, by studenci różnych kierunków - lekarskiego, fizjoterapii i pielęgniarstwa - nauczyli się jak pracować w tzw. zespole geriatrycznym. To umiejętności pożądane na rynku pracy.

Wnioski od chętnych spełniających określone kryteria - głównie bardzo dobre wyniki w nauce i znajomość języka angielskiego - są przyjmowane do 6 listopada. To propozycja dla studentów ostatnich lat studiów.

Kierująca projektem dr hab. Beata Wojszel z Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku powiedziała, że w drugiej edycji - podobnie jak w pierwszej - będzie wybranych 24 uczestników. Pod koniec listopada zaczną się zajęcia.

W pierwszej, zakończonej edycji projektu, wzięła udział identyczna grupa studentów. - Ocena, ta wstępna, jest bardzo pozytywna - powiedział Wojszel. Oceniła, że podczas normalnego kształcenia na uczelni, w programie jest za mało zajęć z komunikacji, czy szeroko pojętej analizy różnych problemów, a projekt daje szanse na zdobywanie i kształcenie takich umiejętności.

- To jest trochę zaskoczenie dla studentów możliwościami popatrzenia na pacjenta z różnych stron, z różnych dyscyplin jednocześnie. Lekarz może np. zobaczyć, że nie tylko leki są ważne, ale także ważna jest np. fizjoterapia - powiedziała Wojszel.

Studenci analizują - w grupie różnych specjalności - konkretne przypadki medyczne, różne problemy, które ma starszy pacjent. Odbyli też wizyty studyjne w ośrodku dziennego pobytu dla pacjentów geriatrycznych, podglądali pracę psychologów, byli też w Hiszpanii w Pampelunie, gdzie wizytowali tamtejsze nowoczesne placówki opiekujące się starszymi. Zapoznali się m.in. z działaniem elektronicznych rozwiązań w opiece nad pacjentem.

- Może to zachęci studentów do tego, żeby się tą dziedziną (geriatrią-PAP) zająć - mówi dr hab. Beata Wojszel. Dodaje, że to także szansa, by nauczyli się, że nie należy postrzegać starszych pacjentów jako "problemu", bo wiele się mówi o zjawisku starzenia się społeczeństwa właśnie przez pryzmat problemów.

- Natomiast to jest zjawisko, któremu trzeba stawić czoła i zastanowić się, co można zrobić, żeby tym ludziom pomóc - mówi Wojszel. Zaznacza, że trzeba kształtować podejście geriatryczne, czyli "pozytywne" nastawienie do ludzi starych i do zajmowania się nimi oraz nauczyć się komunikować z takimi pacjentami.

- Nie ma geriatrii bez pracy zespołowej. Tu musi być udział i lekarza i pielęgniarki, fizjoterapeuty i psychologa i farmaceuty (...)Farmaceuci mogą doradzić w różnych kwestiach dotyczących farmakoterapii - powiedziała Wojszel.

Projekt jest dofinansowany z UE z programu Wiedza Edukacja Rozwój. Cały budżet projektu to 400 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR