Białystok: we wrześniu ruszą darmowe szczepienia dla seniorów przeciw grypiePAP/Rynek Seniora - 31 lipca 2017 13:39


Ponad 3,2 tys. białostockich seniorów będzie mogło skorzystać z bezpłatnej szczepionki przeciw grypie - poinformowały w piątek (28 lipca) władze miasta. Zapisy i szczepienia zaczną się we wrześniu br.

Miasto rozstrzygnęło konkurs ofert na realizację specjalnego programu szczepień dla białostoczan po 60. rż.ż. Wybrano siedem placówek medycznych, które będą realizowały ten program - powiedział w piątek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

- Chcemy w ten sposób pomóc białostockim seniorom i zwiększyć ich dostępność do szczepień przeciwko grypie - mówił Truskolaski.

Przypomniał, że jak wskazuje WHO, grypa jest poważnym problemem zdrowotnym na świecie, jednak - jak zauważył prezydent - wielu osób nie stać na kupowanie szczepionek.

Seniorzy będą mogli zgłaszać się do programu od września, o przyjęciu będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Skorzystać z niego mogą osoby, u których nie ma przeciwwskazań do realizacji szczepień. Same szczepienia będą odbywały się między wrześniem a listopadem, czyli na początku sezonu epidemiologicznego.

Szczepienia będą odbywały się w ramach opracowanego przez miasto programu szczepień na lata 2017-2020. Zadaniem placówek, które zajmą się realizacją tego programu będzie m.in. edukacja, sprawdzenie stanu zdrowia osób chętnych do zaszczepienia, szczepienia oraz przygotowanie rejestru. W tym roku na program miasto przeznaczyło 150 tys. zł.

Wykaz wybranych placówek znajduje się na stronie internetowej miasta, informacje mają pojawić się też w samych placówkach.