Białystok: zainaugurowano zajęcia na IV Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrii UMB

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 lutego 2019 09:41


Białystok: zainaugurowano zajęcia na IV Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrii UMB Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak rozpoznawać zaburzenia psychiczne, by zareagować na czas i nie dopuścić do rozwoju choroby będą się uczyć uczestnicy rozpoczętej we wtorek (19 lutego) IV edycji Uniwersytetu Profilaktyki Psychiatrycznej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

W zainaugurowanych uroczyście zajęciach na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB do czerwca będzie uczestniczyć 44 studentów seniorów. To absolwenci innego przedsięwzięcia edukacyjnego białostockiego Uniwersytetu Medycznego - Uniwersytetu Zdrowego Seniora. We wtorek - zamiast indeksów - odebrali karty zaliczeń wykładów.

Koordynator projektu dr hab. Mateusz Cybulski z UMB mówił do seniorów, że zajęcia, które zaczynają, są unikatowe w skali kraju, bo żadna uczelnia medyczna poza UMB nie organizuje cyklu wykładów poświęconych tylko psychogeriatrii, zaburzeniom psychicznym u osób starszych, choć na niemal wszystkich uczelniach działają - pod różnymi nazwami - uniwersytety zdrowego seniora. Podkreślał, że UMB był jednym z pierwszych, gdzie taki Uniwersytet Zdrowego Seniora przed laty powstał.

Tematyka zajęć dotyczyć będzie zaburzeń psychicznych u osób starszych, zaburzeń lękowych, seksualnych, uzależnienia od leków czy od alkoholu.

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB prof. Sławomir Terlikowski wyraził zadowolenie z tego, że tak wielu seniorów chce korzystać z zajęć edukacyjnych. Zaznaczył, że zajęcia służą nie tylko temu, że seniorzy poznają sami siebie, ale też temu, by zdobytą wiedzę przekazywali dalej - swoim bliskim czy kolegom. - Bo taka jest nasza misja. Tą misją musimy wyjść poza ramy uczelni, poza ramy wydziału, poza ramy typowej dydaktyki - mówił Terlikowski.

Mateusz Cybulski mówił, że studenci seniorzy uczą się na zajęciach z psychogeriatrii co prawda teorii, ale taka wiedza ma wymiar profilaktyczny. Tłumaczy, że na zajęciach studenci seniorzy poznają np., jakie objawy mogą wskazywać na poszczególne grupy schorzeń psychicznych i kiedy zauważą u siebie pewne symptomy, które mogą wskazywać np. na depresję, mogą w porę zadziałać, by nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby. - Taki jest główny cel tych zajęć - podkreślił Cybulski.

Wskazał, że nie ma np. dokładnych danych, ilu seniorów cierpi na depresję. Dostępne dane mówią, że od kilku do kilkudziesięciu procent. Już wcześniej, przy poprzednich edycjach zajęć, podkreślano, że wiedza jest potrzebna, bo seniorów przybywa, gdyż społeczeństwo się starzeje.

Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej organizują wspólnie z UMB stowarzyszenie "Pro Salute" i Urząd Miasta Białegostoku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR