Błędy medyczne to trzecia przyczyna zgonów w USA

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 maja 2016 15:18


Błędy medyczne to trzecia przyczyna zgonów w USA Liczba zgonów na skutek błędów medycznych jest niedoszacowana, ponieważ nie zawsze są one uwzględniane w statystyce medycznej. Fot. Department of Foreign Affairs and Trade/Flickr.com

Błędy medyczne są w USA trzecią przyczyną zgonów, po chorobach serca oraz nowotworach - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez specjalistów Johns Hopkins University na łamach „British Medical Journal”.

Główni autorzy opracowania prof. Martin Makary i prof. Michael Daniel twierdzą, że w Stanach Zjednoczonych co roku z powodu błędów medycznych umiera ponad 241 tys. osób. Faktyczna liczba zgonów jest jednak jeszcze większa, ponieważ w raporcie nie uwzględniono błędów jakie doprowadzają do śmierci pacjentów przebywających w domu lub domach opieki.

W żadnych z dotychczasowych raportów na ten temat nie podawano tak dużej liczby zgonów. W 1991 r. specjaliści Institute of Medicine wyliczyli, że pomyłki personelu medycznego każdego roku doprowadzają w USA do zgonu od 44 do 98 tys. chorych. Amerykański departament zdrowia w 2008 r. wyliczył, że takich tragicznych przypadków jest nie więcej niż 180 tys.

Jeszcze więcej błędów, bo...
Makary i Daniel twierdzą jednak, że liczba zgonów na skutek błędów medycznych jest niedoszacowana, ponieważ nie zawsze są one uwzględniane w statystyce medycznej. Nie wynika to jedynie ze złej woli i ukrywania takich sytuacji. W dokumentacji zwykle wpisywana jest bezpośrednia przyczyna śmierci chorego, a nie to co do niej doprowadziło.

Autorzy raportu podają przykład pacjentki, której przeszczepiono jakiś narząd. Opuszcza ona szpital w dobrym stanie, ale po jakimś czasie źle się czuje. Przeprowadza się u niej badanie, podczas którego dochodzi do uszkodzenia wątroby, z czego lekarze wykonujący ten zabieg nie zdawali sobie sprawy. Pacjentka wypisana zostaje do domu, ale potem wraca do szpitala z powodu wewnętrznego krwawienia. Następuje zaburzenie pracy serca i chora umiera.

W dokumentacji nie podaje się, że pierwotną przyczyną powikłań, które skończyły się zgonem, był błąd podczas badania diagnostycznego, lecz niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Nie inwestują w zapobieganie błędom
Prof. Makary uważa, że takie sytuacje nie są odosobnione. Nie próbuje się im zapobiec, bo personel medyczny nawet nie zdaje sobie sprawy z popełnionych błędów. Z tego powodu nie inwestuje się w technologie, które mogłyby zmniejszyć ryzyko błędu. Podobnie jest na całym świecie, nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Szpitali (AHA) Rick Pollack twierdzi w wypowiedzi dla "CNN News", że szpitale coraz skuteczniej radzą sobie z błędami medycznymi. Nie zaprzecza jednak, że wciąż się zdarzają. Jako przykład podaje coraz bardziej skuteczne zwalczanie zakażeń szpitalnych. - Szpitale stale pracują nad poprawą bezpieczeństwa pacjentów - podkreśla.

Prof. Makary zwraca jednak uwagę, że walka z błędami medycznymi musi uwzględniać to, że ludzie popełniają błędy i trzeba stworzyć takie procedury, które zmniejszają takie ryzyko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR