Bliscy mobilizują seniorów do badań profilaktycznych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 października 2018 13:03


Bliscy mobilizują seniorów do badań profilaktycznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Seniorzy utrzymujący kontakty z krewnymi oraz przyjaciółmi częściej poddają się badaniom profilaktycznym, co może zaowocować wcześniejszym wykryciem schorzeń i przedłużeniem życia - sugerują badania specjalistów brytyjskich na łamach „Lancet Public Health”.

Naukowcy powołują się na wieloletnie obserwacje jakie prowadzono w Wielkiej Brytanii wśród 5362 seniorów, którzy urodzili się w 1946 r. Z tej grupy 2132 osoby dożyły wieku 68-69 lat.

Z badań tych wynika, że seniorzy, którzy utrzymywali mniej kontaktów społecznych, przede wszystkimi z krewnymi i znajomymi, rzadziej korzystali ze szczepień ochronnych, np. przeciwko grypie, oraz z badań profilaktycznych służących wczesnemu wykryciu nowotworów lub określeniu stopnia zagrożenia zawałem serca lub udarem mózgu.

- Tego rodzaju badania profilaktyczne są bardzo ważne, gdyż umożliwiają wczesne wykrycie poważnych chorób, takich rak piersi czy rak jelita grubego, co z kolei bezpośrednio wpływa na przedłużenie życia - podkreśla główny autor tego opracowania Mai Stafford z Health Foundation w London.

Wcześniejsze badania udowodniły, że seniorzy wyizolowani społecznie wykazują gorszy stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednym z tego powodu - jak sugerują najnowsze obserwacje - może być zaniedbanie badań profilaktycznych.

Gail Mountain z University of Sheffield twierdzi, że utrata relacji społecznych u osób starszych ma wielorakie uwarunkowania. Wpływa na to utrata pracy, statusu społecznego oraz współmałżonka lub partnera życiowego, a także poważna choroba i niepełnosprawność.

- Przykładowo, kiedy żona traci męża, który zawsze był rodzinnym kierowcą, musi skorzystać z transportu publicznego, jeśli dochodzi do tego niepełnosprawność, to dla niej jeszcze bardziej utrudnione jest samo wyjście z domu - wyjaśnia brytyjski specjalista.

Trudno zatem mówić o poddawaniu się badaniom profilaktycznym czy szczepieniom ochronnym, szczególnie wtedy, gdy osoba starsza nie może liczyć na pomoc rodziny czy znajomych. Aktywność seniorów nie zależy tylko od nich samych, ale również od otoczenia w jakim przebywają. Może ono pomagać i mobilizować do podejmowania starań zdrowotnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR