
Dentyści biją na alarm. Aż 44 procent Polaków w wieku od 65 do 74 lat nie ma zębów - czytamy w "Gazecie Wrocławskiej".
Jak mówią stomatolodzy, przyczyną jest to, że jako dzieci nie dbamy o zęby. Później szybko je tracimy.
- Wśród pięciu chorób najliczniej występujących na świecie pierwsze miejsce zajmuje próchnica. Choruje na nią 3 miliardy ludzi. Drugie miejsce zajmuje migrena, a trzecie choroby przyzębia. Pozostałe dwa schorzenia to cukrzyca i astma - mówi prof. Marzena Dominiak, kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dodaje, że zarówno próchnicy, jak i chorobom przyzębia można zapobiegać.
Jak podkreślają specjaliści, jama ustna jest zwierciadłem całego organizmu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wiele problemów zdrowotnych, w tym choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca czy nowotwory układu pokarmowego ma swój początek i wynika z zaniedbań w jamie ustnej.
Aż 90 procent siedmiolatków w Polsce ma próchnicę. W dorosły wiek z tą chorobą wkracza już 96 procent młodych ludzi w Polsce. Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną tkanek twardych zęba.
Jako przyczyny tak dramatycznych statystyk wskazuje się kilka spraw: zbyt małe nakłady finansowe na leczenie stomatologiczne (w Polsce rocznie na jednego Polaka NFZ wydaje średnio 45,43 zł), brak szeroko zakrojonej edukacji i niską świadomość społeczną.
Więcej: www.gazetawroclawska.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych