Ból przewlekły: w poszukiwaniu nowej metody leczeniaPAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora - 28 stycznia 2016 10:54


Nowych mechanizmów w leczeniu bólu przewlekłego - np. związanego z degeneracją chrząstki stawowej występującą u starszych osób - poszukuje doktorantka Natalia Małek z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

Endokanabinoidy to produkowane przez nasz organizm związki o naturalnym działaniu przeciwbólowym.

Natalia Małek analizuje mechanizmy rządzące bólem neuropatycznym i związanym z osteartrozą, czyli z degeneracją chrząstki stawowej występującą u starszych osób. Na początku choroby jest to ból związany z obciążaniem stawu, jednak później kolano, biodro albo bark boli ciągle. Nawet po wymianie stawu - kolanowego, biodrowego - pacjenci często odczuwają ból. Nadaktywność układu nerwowego w przebiegu choroby rozwija się w ból neuropatyczny, nie związany z uszkodzeniem mechanicznym tkanek.

Ale chodzi nie tylko o ulżenie osobom starszym. Udrękę mogą przeżywać także osoby z chorobami genetycznymi, z uszkodzeniami nerwów związanymi z nieprawidłowym rozwojem, uszkodzeniami mechanicznymi, pooperacyjnymi czy powypadkowymi.

- W organizmie człowieka są receptory, na które działają składniki aktywne marihuany, te związane z efektami psychotycznymi. Na te same receptory działają też związki, jak na przykład anandamid, które nasz organizm sam wytwarza, żeby wywołać efekt przeciwbólowy. Te związki w normalnych warunkach bardzo szybko się rozkładają. W moich badaniach dążę do tego, żeby mogły działać dłużej - tłumaczy Natalia Małek.

Więcej: www.naukapolsce.pap.pl