Bóle stawów: przyczyny, objawy, przeciwdziałanie

ZDROWIE

Autor: centrumpr/Rynek Seniora   18 sierpnia 2016 09:32


Bóle stawów: przyczyny, objawy, przeciwdziałanie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bóle stawów najczęściej objawiają się nadwrażliwością i bólem w okolicach stawów i otaczających go struktur np. ścięgien, więzadeł. Jakiego bólu i objawów nie można lekceważyć?

Oczywistą przyczyną takich odczuć są kontuzje, dawne urazy lub zwykłe przeciążenie pewnych partii ciała. Czasem są to jednak bóle nie związane bezpośrednio ze stawem i mogą łączyć się z chorobami układu nerwowego, infekcją wirusową lub chorobami ogólnoustrojowymi.

Jeśli odczuwalny dyskomfort jest krótkotrwały to prawdopodobnym powodem jest przeciążenie lub nadmierne rozciągnięcie. Bardzo ważne jest aby nie lekceważyć często powtarzającego się bólu. Jeśli objawy nie mijają w ciągu kilku dni, a szczególnie jeśli towarzyszą mu gorączka, obrzęki stawów i inne niechciane aspekty, to należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Podstawowy podział objawów
Co oprócz przeciążenia może sygnalizować ból stawów? Powody możemy podzielić na zapalne i niezapalne.

Niezapalne to oczywiście wszelkie uszkodzenia mechaniczne wywołane nadmiernym wysiłkiem fizycznym oraz urazami. Zapalne dolegliwości to stany zapalne tkanek stawów i okołostawowych. W drugim wypadku występuje obrzęk stawu a skóra która go otacza może być zaczerwieniona i cieplejsza od innych obszarów. Dodatkowo często odczuwamy problemy z ruchomością stawu.

Schorzenia stawów a grupa wiekowa
Schorzenia stawów bardzo często występują u osób starszych, u większości powodem jest choroba zwyrodnieniowa. Oznacza to spadek jakości oraz ilości chrząstki stawowej, która amortyzuje ruchy stawów oraz umożliwia swobodne ich działanie. Możemy to porównać do pewnego rodzaju uszczelki lub powłoki ochronnej dzięki której kości nie trą o siebie.

Z biegiem czasu uszkodzeniu ulegają również kości pod chrząstką stawową, torebki stawowe oraz ścięgna i mięśnie. Choroba zwyrodnieniowa najczęściej atakuje kolana, kręgosłup, stawy placów rąk i stóp oraz biodra. Dotyczyć może jednak każdego stawu i oprócz bólu objawia się ograniczoną ruchomością stawu.

Jednak w tej kategorii wiekowej zdarzają się również inne zapalne schorzenia tych obszarów takie jak: polimialgia reumatyczna lub reumatoidalne zapalenie stawów. W pierwszym przypadku odczuwamy silne bóle mięśni szyi i karku oraz obręczy biodrowej i barkowej. W drugim towarzyszą nam objawy grypy takie jak zmęczenie, stan podgorączkowy, bóle mięśni i utrata apetytu a następnie sztywność stawów oraz ich obrzęk.

U osób młodszych przewlekłe bóle stawów z dodatkowymi objawami najczęściej sygnalizują zapalną chorobę stawów. Należy wtedy udać się do lekarza i rozpocząć diagnostykę. Często występuje idiopatyczne zapalenie tych części ciała. Rozpoczyna się przed 16 rokiem życia i trwa co najmniej 6 tygodni. Najbardziej charakterystycznym objawem jest sztywność poranna, często trudna do zauważenia. Drugim objawem są gorączki występujące w różnych porach doby oraz stany podgorączkowe.

Czy stawy bolą tylko na starość?
Najczęściej kojarzymy dolegliwości stawowe ze starością. Mimo iż duża cześć takich schorzeń faktycznie pojawia się po 50 roku życia to nie dotyczą one jedynie tej grupy wiekowej. Tego rodzaju bóle pojawiają się u osób, które pracują głównie w jednej pozycji, są otyłe lub wyczynowo uprawiają sport. Podczas wielu godzin pracy biurowej często przyjmujemy pozycje obciążające nasze stawy przez co odczuwamy potem duży dyskomfort chociażby w okolicach karku i szyi.

Warto zwrócić uwagę na postawę naszego ciała na co dzień, podczas stania, chodzenia oraz siedzenia. Bez dbania o to oraz odpowiednią ilość ruchu możemy zacząć narzekać na bóle stawów  wcześniej niż myślimy. Najprostszą czynnością która może pomóc uniknąć nam dyskomfortu jest pamiętanie o zasadach ergonomii podczas pracy:

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR