Braki kadrowe: "starzejące się społeczeństwo to także starzejące się środowisko lekarskie"
Autor: Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia   20 grudnia 2016 12:40

Dodaje: - W 2011 r. wydano 160 zaświadczeń o prawie do wykonywania zawodu lekarza osobom zainteresowanym emigracją zarobkową, natomiast w 2015 roku - już 218. To ponad 20-procentowy wzrost osób poszukujących potencjalnie pracy za granicą w UE w zawodzie lekarza.

Ile z tych osób ostatecznie wyjechało do pracy za granicą? Tego już statystyki nie uwzględniają.

Statystyki się rozjeżdżają
Dr Monika Tomaszewska, dyrektor departamentu pielęgniarstwa i położnictwa w firmie Lux Med wskazywała podczas wspomnianego kongresu na rozbieżności w statystykach dotyczących liczby pielęgniarek i położnych.

Zgodnie z danymi gromadzonymi w centralnym rejestrze pielęgniarek i położnych (prowadzonym przez izbę pielęgniarską), osób uprawnionych do wykonywania tego zawodu było w 2015 roku ok. 285 tysięcy. Natomiast liczba pielęgniarek faktycznie zatrudnionych i czynnych zawodowo to 221 tysięcy.

Jednak według rocznika GUS z 2014 r. liczba czynnych zawodowo pielęgniarek jest znacznie mniejsza niż podaje samorząd - wynosi 199 tys.w 2014 r., podczas gdy w centralnym rejestrze pielęgniarek, osób wykonujących ten zawód było 218 tys. - Problem z danymi polega na tym, że trudno określić, które z nich są wiarygodne, a tym samym oszacować rzeczywistą skalę deficytu kadr medycznych w Polsce - przyznała dr Tomaszewska.

Jak wynika z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, w ciągu roku wydawanych jest przeciętnie 4 tys. uprawnień do wykonywania tego zawodu, jednak, średnia liczba absolwentów pielęgniarstwa sięga 5 tysięcy. Zestawienie tych dwóch liczb ilustruje jeden z ważniejszych problemów naszego pielęgniarstwa: dużą grupę osób, które, mimo odpowiedniego wykształcenia, nie wchodzą do systemu.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja ze statystykami obejmującymi zawody medyczne, które nie mają swoich samorządów ani rejestrów. Na przykład, według różnych wyliczeń, liczba ratowników medycznych waha się w Polsce od 7 tys. do 13 tys. Rozbieżność jest więc w tym przypadku ogromna.

- Nie ulega wątpliwości, że w wielu zawodach medycznych mamy deficyt kadrowy. Jednak, aby optymalizować system kształcenia specjalistów, trzeba najpierw wiedzieć, jaka jest rzeczywista sytuacja na rynku pracy - zwraca uwagę Mirosław Przastek, pełnomocnik dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony zdrowia ds. kontaktów z interesariuszami, przede wszystkim z samorządami zawodów medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.