By zarażać grypą, nie trzeba wcale kichać. Wystarczy oddychać

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 stycznia 2018 12:42


By zarażać grypą, nie trzeba wcale kichać. Wystarczy oddychać Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie trzeba kasłać i kichać, by zarażać innych grypą; wystarczy oddychanie - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences”.

W powszechnej opinii grypą można zarazić się poprzez wdychanie kropelek, emitowanych przez kaszlących lub kichających chorych, albo dotykając powierzchni, na których osiadły.

Badania przeprowadził zespół doktora Donalda Miltona z University of Maryland School of Public Health Researchers wspólnie z naukowcami z San Jose State University, Missouri Western State University oraz University of California w Berkeley.

Naukowcy wykryli wirusa grypy w powietrzu wydychanym przez 142 osoby z potwierdzoną grypą. Wirus emitowany był również podczas mówienia oraz kaszlu i kichania. Liczebność wydychanego wirusa była w wielu przypadkach wystarczająca do spowodowania infekcji. Co ciekawe, kichanie nie było związane z emitowaniem większych ilości wirusa niż oddychanie.

Zawierający wirusy aerozol emitowany jest już przy normalnym oddychaniu - zwłaszcza w pierwszych dniach choroby. Dlatego osoba, która zachoruje powinna zostać w domu, a nie przychodzić do pracy i zarażać innych.

- Wyniki badania sugerują, że czyszczenie powierzchni, częste mycie rąk oraz unikanie kaszlących osób nie zabezpieczają całkowicie przed gryp - powiedziała dr Sheryl Ehrman z San José State University.

-Pozostanie w domu i niepokazywanie się w miejscach publicznych może zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby - dodała.

Zdaniem autorów wyniki badań można wykorzystać do poprawy matematycznych modeli ryzyka infekcji drogą oddechową oraz kontrolowania ryzyka epidemii czy pandemii. Można by również udoskonalić systemy wentylacyjne w biurach, szkołach czy wagonach metra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR