Byli sportowcy i wojskowi bardziej narażeni na alzheimera i parkinsona
Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   21 maja 2015 10:21

Powtarzające się urazy mózgu mogą przyspieszać procesy starzenia się i rozwoju demencji - informuje pismo „Acta Neuropathologica”. Dochodzi do nich na przykład podczas uprawiania sportów kontaktowych czy w trakcie służby w wojsku.

Przewlekła encefalopatia pourazowa jest trwałym uszkodzeniem mózgu, które ma związek z powtarzającymi się łagodnymi urazami głowy, do jakich dochodzi m.in. podczas sportów kontaktowych. 

Charakteryzuje się akumulacją białka tau w sposób odmienny od innych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. choroba Alzheimera.  

We wcześniejszych pracach sugerowano, że urazy mózgu mogą nasilać również gromadzenie się beta-amyloidu w tkance nerwowej, co jest cechą charakterystyczną także dla choroby Alzheimera (tzw. płytki starcze).

Analiza przeprowadzona przez naukowców z Boston University School of Medicine wykazała, że sportowcy i weterani niemal cztery razy częściej mieli złogi beta-amyloidu w mózgu, w porównaniu z osobami z populacji ogólnej oraz że pojawiały się one ok. 10-15 lat wcześniej, niż u osób starzejących się w normalnym tempie.  

Pacjenci ze złogami beta-amyloidu mieli gorsze objawy przewlekłej encefalopatii i w młodszym wieku pojawiały się u nich problemy z myśleniem oraz inne zaburzenia poznawcze. Ponadto, częściej stwierdzano u nich zmiany i objawy typowe dla choroby Parkinsona, a część pacjentów spełniała kryteria diagnostyczne choroby Alzheimera.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.