Bytom, Warszawa: projektują rehabilitacyjną grę wideo dla seniorów

ZDROWIE

Autor: Rynek Seniora   15 marca 2017 10:15


Bytom, Warszawa: projektują rehabilitacyjną grę wideo dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odbyło się pierwsze spotkanie zespołu twórców rehabilitacyjnej gry dla seniorów w Centrum Badawczo-Rozwojowym Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (PJATK) w Bytomiu.

Uczestnicy projektu zapoznali się z możliwościami laboratoriów, jakimi dysponuje bytomska placówka PJATK oraz wymienili doświadczenia i pierwsze pomysły dotyczące projektowanej gry wideo, która pomoże przywracać sprawność osobom starszym w domowych warunkach.

Zebranie otworzył wykład prof. Krystyny Księżopolskiej-Orłowskiej, kierownik Kliniki Rehabilitacji w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie rehabilitacji medycznej, dotyczący ogólnych zagadnień związanych z procesem starzenia się. Zespół zapoznał się z między innymi z możliwościami laboratoriów bytomskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego PJATK.

Delegaci NIGRiR przystąpili do pierwszych analiz w Laboratorium Dynamiki i Wielomodalnej Interakcji. Pozostała część zespołu zapoznała się ze specyfiką robota rehabilitacyjnego "Luna EMG" gliwickiej firmy Egzotech w ramach wymiany doświadczeń przy tworzeniu zaawansowanej technologii rehabilitacyjnej dla osób w wieku podeszłym.

Zwieńczeniem wizyty w bytomskiej placówce PJATK było spotkanie zespołu, na którym doprecyzowano grupę docelową planowanej gry rehabilitacyjnej oraz uzgodniono harmonogram badań.

W Polsce obecnie jest ok. 6 mln seniorów, a do 2050 roku liczba ta ma wzrosnąć aż do 11 mln. Wśród osób w wieku senioralnym około 30% kobiet i około 20% mężczyzn co najmniej raz w roku doznaje niezamierzonego upadku, który może wiązać się z poważniejszymi powikłaniami wymagającymi opieki szpitalnej.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych podjęli się we współpracy z firmą Vox Track zaprojektowania i stworzenia rehabilitacyjnej gry dla seniorów, która pozwoli skutecznie pokonywać w domowych warunkach zaburzenia koordynacji wzrokowo-mięśniowej, będącej przyczyną większości upadków osób w starszym wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR