CBOS: najstarsi internauci rzadko szukają online informacji medycznych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 listopada 2016 16:02


CBOS: najstarsi internauci rzadko szukają online informacji medycznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Większość użytkowników internetu (79 proc.) korzysta z informacji lub opinii o lekarzach i lekach w sieci; a ponad jedna czwarta (27 proc., ) kontaktuje się w ten sposób z placówkami medycznymi i lekarzami - podaje najnowszy sondaż CBOS.

Jak podaje CBOS, obecnie regularnie korzysta z internetu dwie trzecie dorosłych Polaków (66 proc.) Według badań CBOS, jedna piąta (21 proc.) z nich nabywa przez internet leki lub akcesoria medyczne.

Ponad połowa (59 proc.) korzystających z internetu uzupełniała lub weryfikowała online informacje uzyskane od lekarza, a 17 proc. internautów po "konsultacji" z internetem postąpiło inaczej, niż zalecił lekarz, lub w ogóle zaprzestało leczenia.

Większości osób korzystających z internetu (69 proc.) zdarza się przy złym samopoczuciu szukać w sieci informacji na temat konkretnych dolegliwości i sposobu zaradzenia im. Ponad jednej czwartej (28 proc.) zdarza się w takim przypadku konsultować z innymi użytkownikami, a jednej siódmej (14 proc.) - ustalać na podstawie informacji znalezionych w sieci własny sposób leczenia, bez konsultacji z lekarzem

Jak podkreśla CBOS, w zakresie medycznego wykorzystania internetu bardziej aktywne, zwłaszcza w poszukiwaniu informacji i kontaktowaniu się z placówkami medycznymi są internautki (91 proc.) niż internauci (71 proc.). Ponadto wyróżniają się badani mający wyższe wykształcenie (91 proc.) i mieszkańcy dużych miast, zwłaszcza największych aglomeracji (92 proc.). Stosunkowo rzadko informacji medycznych online szukali najstarsi internauci.

Z deklaracji badanych wynika, że przede wszystkim szukają informacji: najczęściej ogólnych, o lekarzach i usługach medycznych (70 proc., w tym 29 proc. zdarza się to często), nieco rzadziej o lekach i ich działaniu (61 proc., w tym 23 proc. często), a ponadto do sprawdzania opinii na temat lekarzy (55 proc., w tym 24 proc. często).

Według CBOS, skala wykorzystywania internetu do kontaktu z placówkami medycznymi jest zdecydowanie mniejsza. 

Stosunkowo niewielu dokonuje w internecie zakupu leków i asortymentu medycznego. 

Co drugi użytkownik internetu (50 proc., czyli jedna trzecia ogółu dorosłych) odwiedza strony internetowe dotyczące zdrowia, problemów z nim związanych i leczenia. Spośród nich nieliczni (3 proc.) deklarują, że robią to regularnie, jedna czwarta (25 proc.) wchodzi na nie od czasu do czasu, a ponad jedna piąta (22 proc.) sporadycznie.

Co dwudziesty internauta (5 proc.) odwiedza strony aptek i sklepów z artkułami medycznymi, a także witryny zwierające informacje i opinie o lekach. 

Około jednej ósmej użytkowników internetu (13 proc., czyli 8 proc. ogółu dorosłych) uczestniczy w forach i grupach związanych ze zdrowiem i medycyną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR