CBOS: ponad 800 zł na zdrowie w trzy miesiące. Tyle średnio wydaje polskie gospodarstwo domowe

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 sierpnia 2016 12:36


CBOS: ponad 800 zł na zdrowie w trzy miesiące. Tyle średnio wydaje polskie gospodarstwo domowe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W gospodarstwach domowych osób z wyższym wykształceniem również najwięcej wydaje się na leczenie i badania (średnio 275 zł), natomiast najmniejsze kwoty deklarują osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (średnio 79 zł na gospodarstwo).

Znaczącą różnicę można też zauważyć przy wydatkach na sprzęt medyczny lub rehabilitacyjny - w gospodarstwach domowych osób ze średnim wykształceniem przeznaczono na ten cel średnio 54 zł, a z zasadniczym zawodowym jedynie 5,50 zł.

Wydatki na leczenie stomatologiczne oraz usługi protetyczne są zróżnicowanie także w zależności od miejsca zamieszkania. Najwięcej (średnio 427 zł w ciągu trzech miesięcy) wydawano w gospodarstwach domowych w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców, najmniej natomiast wydawali mieszkańcy wsi (średnio tylko 142 zł).

Klientami aptek są głównie seniorzy
Różnica występuje także przy wydatkach na leki zalecane przez lekarza - najwięcej na ten cel wydają osoby starsze (emeryci deklarują średnio 555 zł w gospodarstwie domowym w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a renciści - 487 zł). O wysokich kwotach mówią także pracownicy administracyjno-biurowi (średnio 500 zł). Najmniej na leki wydają uczniowie i studenci (259 zł w gospodarstwie domowym).

Z kolei na leczenie stomatologiczne najmniej przeznaczają gospodarstwa domowe rolników (średnio 105 zł), emerytów (115 zł) i rencistów (121 zł), a najwięcej - osób pracujących na własny rachunek (przeciętnie 843 zł).

Jak wskazuje CBOS, respondenci, którzy źle oceniają swoje warunki materialne, deklarują najwyższe wydatki na leki w ciągu ostatnich trzech miesięcy (średnio 585 zł w przeliczeniu na gospodarstwo domowe), natomiast ci, którzy uważają swoje warunki za dobre, mówią o kwotach o prawie 200 zł niższych (średnio 398 zł).

Natomiast osoby dobrze oceniające swoje warunki materialne deklarują najwyższe wydatki na leczenie stomatologiczne oraz ogólne i specjalistyczne. Najmniej na ten cel wydają osoby, które uważają swoje warunki materialne za przeciętne.

Badanie przeprowadzono od 2 do 9 czerwca metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na próbie liczącej 1002 dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR