CBOS: w pół roku z usług zdrowotnych skorzystało 84 proc. Polaków

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 sierpnia 2016 15:30


CBOS: w pół roku z usług zdrowotnych skorzystało 84 proc. Polaków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

84 proc. ankietowanych przez CBOS przynajmniej raz w ostatnim półroczu było u lekarza, stomatologa lub na różnych analizach. Najwięcej osób leczyło się w sposób mieszany - korzystało zarówno ze świadczeń dostępnych w ramach NFZ, jak i opłacanych prywatnie (po 40 proc.).

- Polacy niemal powszechnie deklarują korzystanie ze świadczeń i usług zdrowotnych - podkreśla CBOS. Według niego, w ostatnich sześciu miesiącach, z powodu choroby, złego stanu zdrowia swojego lub dziecka, 84 proc. badanych przynajmniej raz zasięgało porady lekarskiej, korzystało z usług stomatologa czy protetyka lub też zgłaszało się do laboratoriów albo innych pracowni diagnostycznych by wykonać jakieś analizy czy badania.

Najczęściej odwiedzaliśmy lekarza POZ
CBOS podaje, że w ostatnich sześciu miesiącach Polacy równie powszechnie, jak w tym samym okresie 2014 r., korzystali z pomocy lekarza ogólnego (74 proc. w 2014 r. i 73 proc. obecnie) oraz z porad lekarzy specjalistów (po 54 proc.). Mniej respondentów przynajmniej raz odwiedziło dentystę lub skorzystało z usług pracowni protetycznej (odpowiednio - 50 i 46 proc.).

Zwiększył się zaś odsetek osób, które korzystały z badań laboratoryjnych lub innych badań diagnostycznych (z 51 proc. w 2014 r. do 56 proc. obecnie).

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku najwięcej osób leczyło się w sposób mieszany, czyli korzystało zarówno ze świadczeń dostępnych w ramach NFZ, jak i opłacanych prywatnie (po 40 proc.). 37 proc. korzystało wyłącznie z usług publicznej służby zdrowia; 7 proc. respondentów leczyło się wyłącznie prywatnie, płacąc za porady i usługi medyczne.

O uzębienie dbamy "za swoje"
Według CBOS jedyną dziedziną, w której Polacy w większości bazują na prywatnych usługach, jest stomatologia. Tylko w tym przypadku odsetek korzystających z prywatnych usług przewyższa odsetek tych, którzy leczą się w ramach świadczeń kontraktowanych przez NFZ (69 proc. wobec 47 proc.). Drugą dziedziną finansowaną najczęściej z własnej kieszeni lub z dodatkowego ubezpieczenia są porady lekarzy specjalistów, jednak w tym zakresie bardziej popularne są usługi zakontraktowane przez NFZ (76 proc. wobec 47 proc.).

CBOS podkreśla, że podstawową motywacją wyboru leczenia prywatnego jest krótszy czas oczekiwania na wizytę czy badanie - deklaruje ją 70 proc. badanych, którzy przynajmniej raz skorzystali z usług świadczonych poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w publicznej służbie zdrowia wynosił w minionym półroczu ponad trzy i pół miesiąca, przy czym 6 proc. ankietowanych czekało na wizytę ponad rok. 17 proc. ankietowanych, którzy potrzebowali konsultacji specjalisty, nie dostało się do niego w ramach świadczeń publicznej opieki zdrowotnej.

Atrakcyjność prywatnej opieki zdrowotnej "nieco przyblakła"
- Wydaje się, że w stosunku do sytuacji sprzed dwóch lat, atrakcyjność niepublicznej opieki zdrowotnej w porównaniu z jakością usług, jakie oferuje publiczna służba zdrowia, nieco przyblakła - komentuje CBOS.

Według niego mniej osób wybiera prywatne usługi z racji bardziej sumiennego i zaangażowanego stosunku lekarzy i osób wykonujących badania diagnostyczne do pacjentów; mniej respondentów uważa też za dogodniejsze godziny przyjęć i bardziej efektywny z punktu widzenia potrzeb pacjenta charakter prywatnych wizyt, podczas których można załatwić więcej niż oferuje limitowany różnego rodzaju ograniczeniami i reglamentacjami systemowymi lekarz NFZ.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo 2-9 czerwca na 1002-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR