
Problemy z pamięcią mogą wynikać z kilku czynników. Na część z nich - m.in., na naturalne starzenie się mózgu - nie mamy fundamentalnego wpływu, ale wiele przyczyn możemy wyeliminować.
1. Kawa
Napój ten był długi czas na cenzurowanym, dziś jest wręcz polecany. Badania wykazują, że zawiera antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Związki te powstrzymują starzenie się organizmu, mózg pracuje sprawniej, poprawia się zapamiętywanie. Można wypić dwie czarne kawy dziennie.
2. Sen
Mózg, by być w dobrej kondycji, potrzebuje 7 godzin snu na dobę. Jeśli notorycznie nie wysypiamy się, negatywnie odbija się to na zdolności zapamiętywania, kojarzenia i skupiania uwagi. Aby się dobrze wyspać, sypialnia powinna być całkowicie zaciemniona, bo dopiero wtedy mózg zaczyna wytwarzać hormon snu - melatoninę.
3. Nauka i łamigłówki
Uczenie się obcego języka działa ochronnie na pamięć. Wystarczy 15 minut dziennie. Najlepiej uczyć się wieczorem, a powtarzać rano. Także rozwiązywanie wszelkiego rodzaju zadań, krzyżówek czy rebusów stymuluje mózg i poprawia koncentrację.
4. Lecytyna
Ta substancja poprawia funkcjonowanie mózgu, nie wpływając jednocześnie na krążenie krwi. Najlepiej zacząć od częstszego jedzenia produktów bogatych w lecytynę: jajek, pieczywa pełnoziarnistego, kiełków i orzechów. W postaci syntetycznej należy przyjmować min. 2000-2500 mg lecytyny na dobę.
5. Badania
Cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń pamięci. Dlatego warto dbać o swój układ krążenia, sprawdzać poziom cholesterolu, stężenie glukozy we krwi, leczyć nadciśnienie tętnicze.
Więcej: www.kobieta.interia.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych