Chemioterapia bez utraty włosów? Taką oferuje Białostockie Centrum Onkologii

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 lutego 2018 14:02


Chemioterapia bez utraty włosów? Taką oferuje Białostockie Centrum Onkologii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Możliwość otrzymania chemioterapii, która nie powoduje utraty włosów, uzyskały pacjentki i pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii. Samorząd woj. podlaskiego przekazał środki na zakup odpowiednich zestawów do podania takiej chemioterapii.

Dwa zestawy składające się z czepków schładzających głowę, foteli do chemioterapii i koców grzewczych sfinansowane przez urząd marszałkowski w Białymstoku trafiły na pododdział chemioterapii dziennej w tym szpitalu. Kosztowały ponad 196 tys. zł. Służą pacjentom od grudnia, w środę (14 lutego) pokazano je dziennikarzom.

- Najczęstszym powikłaniem chemioterapii jest wypadanie włosów. Ma to przede wszystkim wpływ na psychikę chorych, która jest dla nas bardzo ważna. Panie często pytały o możliwość chemioterapii, z tym, żeby właśnie nie wypadły włosy - powiedziała lekarka Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, koordynator pododdziału chemioterapii dziennej w BCO.

Dodała, że wiele pacjentów w Podlaskiem szukało dotąd takiej możliwości leczenia w innych regionach w Polsce, bo kilka ośrodków w kraju ma taki sprzęt.

Czartoryska-Arłukowicz powiedziała, że dotychczas u żadnej z leczonych w BCO pacjentek, które korzystały z chłodzących czepków, nie doszło do całkowitej utraty włosów. Zaznaczyła, że efekt jest różny, bo zależy od wielu czynników.

- Ale, jak na razie widzimy, efekty są bardzo pozytywne i mamy nadzieję, że coraz więcej pań będzie z tego leczenia korzystało. Panów również - dodała.

Dzięki substancji chłodzonej w czepku, temperatura spada do około minus pięciu stopni C.

- Chodzi o to, żeby obkurczyły się naczynia krwionośne, żeby do mieszków włosowych, do cebulek włosowych jak najmniej chemioterapii dotarło - wyjaśniła mechanizm działania czepków Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz.

Po zdjęciu czepka pacjentki mają szron na włosach.

Chemioterapia z chłodzeniem głowy trwa dłużej niż tradycyjna, bo trzeba wliczyć czas na schładzanie głowy: w trakcie oraz po podaniu leków. Podawanie chemioterapii z użyciem czepków trwa ok. 4 godzin, standardowej - ok. 1,5 godziny. Czartoryska-Arłukowicz zaznaczyła, że ważną rolę w trakcie zabiegu odgrywają koce termiczne, które ogrzewają ciało podczas gdy głowa jest schładzana.

- Jeśli chodzi o psychikę, ma to naprawdę bardzo duże znaczenie. Wiadomo, że wygląd jest ważny. My chcemy nie tylko, żeby nasze panie, nasi pacjenci byli zdrowi, ale również, żeby byli piękni, żeby mieli dobre samopoczucie, żeby nie mieli depresji. Te wszystkie czynniki mają wpływ na przebieg choroby - podkreśliła lekarka.

BCO podlega samorządowi województwa. Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński poinformował, że w ostatnich latach samorząd województwa zainwestował - w różnej formie - ponad 36 mln zł w różne inwestycje w Białostockim Centrum Onkologii; ponad 1 mln zł z tej kwoty w ostatnim półroczu. Podkreślał, że BCO to "wiodąca" jednostka w regionie w leczeniu raka, stąd inwestycje w sprzęt medyczny, które poprawiają jakość leczenia.

Odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk dodał, że pomoc szpitalom jest stałym celem działań samorządu województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR