Cholesterol i nadciśnienie tętnicze to "zabójczy duet"

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 września 2018 10:22


Cholesterol i nadciśnienie tętnicze to "zabójczy duet" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Cholesterol i nadciśnienie powoduje co roku 175 tysięcy zgonów i zagraża 6,5 mln Polaków. W przypadku tych zagrożeń kluczowa jest dieta i ruch - mówili w czwartek (20 września) w Warszawie lekarze i dietetycy podczas konferencji "Zabójczy duet".

Według danych WHO z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego - zawału i niewydolności serca, udaru mózgu czy choroby tętnic obwodowych - umiera co roku 17,5 miliona osób - jest to zatem najważniejsza i najczęstsza przyczyna umieralności ludzi na świecie. Najczęściej występującymi i współistniejącymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego są nadciśnienie tętnicze oraz nadmiar cholesterolu -hipercholesterolemia. To właśnie zabójczy duet.

- Mówi się często, że nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca i poważny problem społeczny - przypomniał prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). - Jest ono główną globalną przyczyną zgonów. Definicja nadciśnienia różni się w USA (gdzie zaczyna się ono powyżej 130/80mm Hg - PAP) i Europie (ponad 140/90 mm Hg).

Nie jest natomiast prawdą, że prawidłowe ciśnienie to "100 plus liczba lat danej osoby" - zastrzegł.

Początkowo nadciśnienie przebiega bezobjawowo, jednak z czasem pojawia się przerost lewej komory, pogrubienie ścian tętnic i powikłania kliniczne, choroba wieńcowa, udar, demencja, niewydolność serca i nerek czy chromanie przestankowe. Jak podkreślił prof. Gaciong, nadciśnienie tętnicze samo w sobie nie jest chorobą, ale prowadzi do wielu chorób. Ryzyko nadciśnienia rośnie z wiekiem, sprzyjają mu obciążenie rodzinne, otyłość, duże spożycie soli, nadużywanie alkoholu, podatność na stres oraz unikanie ruchu.

Nadciśnienie jest coraz częstsze - do roku 2025 jego rozpowszechnienie może zwiększyć się jeszcze o 50 proc. Niedostateczna jest świadomość zagrożenia - aż 40 proc. społeczeństwa nie zna swojego ciśnienia tętniczego. Nawet, jeśli nadciśnienie zostanie rozpoznane, często nie jest właściwie leczone. Według danych WHO połowa pacjentów leczy się niesystematycznie - podkreślano na konferencji.

- Cholesterol w organizmie człowieka pochodzi zarówno z pokarmu, jak i biosyntezy (produkcji przez organizm - PAP) - mówił profesor Artur Mamcarz z WUM.

Jak wyjaśnił, cholesterol wytwarzany jest w głównie w wątrobie (60-70 proc.), a także jelitach (15 proc.) oraz skórze (5 proc.). Choć niezbędny, może się odkładać w tętnicach, tworząc złogi. Sprzyja temu nadciśnienie, które "wprasowuje" cholesterol w ściany naczyń. Według badania NATPOL 2011 aż 65 proc przypadków hipercholesterolemii pozostaje nierozpoznanych, a tylko około 8 proc. jest skutecznie leczonych. Podstawowe znaczenie ma dieta obfitująca w tłuszcze nienasycone oraz aktywność fizyczna, trwająca przynajmniej 30 min dziennie, codziennie. - Już w roku 1946 dr Edward Szczeklik pisał o swoich wojennych doświadczeniach z wpływem diety: skąpe z konieczności żywienie na oddziałach szpitalnych sprawiało, że zawały mięśnia sercowego dobrze się leczyły - przypomniał ekspert.

Najważniejszą grupą leków obniżających poziom cholesterolu są statyny - wbrew częstym zastrzeżeniom rzadko powodują one komplikacje, a znacznie częściej ratują życie. Jak podkreślił prof. Mamcarz, obecnie statyny powinien stosować każdy pacjent z miażdżycą oraz większość chorych z hiperlipidemią.

Przy okazji przestrzegł on także przed książkami negującymi znaczenie cholesterolu, takimi jak "Ukryte terapie" czy "Cholesterol - naukowe kłamstwo". "Pod ich wpływem ludzie odstawiają leki hipotensyjne i hipolipemizujące" - powiedział.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR