Chorego z niewydolnością serca trzeba chronić przed kolejną hospitalizacją
Autor: PAP/Rynek Seniora   27 kwietnia 2016 16:31

Chorzy na niewydolność serca zbyt często trafiają do szpitala, choroba ta jest już głównym powodem hospitalizacji osób po 65. roku życia - powiedzieli eksperci w środę (27 kwietnia) na konferencji prasowej w Instytucie Kardiologii w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 8 maja Dnia Świadomości Niewydolności Serca. W tym roku główne jego obchody odbędą się w Warszawie (na Skwerze 1 Dywizji Pancernej Wojska Polskiego).

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas powiedział, że trzeba zatrzymać wzrost zachorowalności na niewydolność serca (NS). Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że cierpi na nią około 1 mln Polaków, a do 2030 r. liczba chorych może się zwiększyć jeszcze o połowę. Na chorobę tę umiera co roku 60 tys. osób, a co trzecia osoba jest nią zagrożona.

Brak dobrej opieki poszpitalnej
- Te dane są niepokojące - podkreślił wiceminister Pinkas. Dodał, że nowym wyzwaniem polskiej kardiologii powinno być zmniejszenie śmiertelności długoterminowej z powodu schorzeń kardiologicznych, w tym szczególnie tej związanej z NS. - Dotychczas sukcesem Polski było zmniejszenie śmiertelności z powodu ostrych zespołów wieńcowych dzięki zastosowaniu kardiologii interwencyjnej, z czego jesteśmy znani w całej Europie - powiedział.

Według prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotra Hoffmana, po roku od zawału serca umiera w Polsce 20 proc. chorych, a po dwóch latach - 28 proc. - Tych zgonów mogłoby być mniej, gdyby lepsze była opieka poszpitalna - podkreślił. Wielu pacjentów musi tygodniami czekać na pierwszą wizytę u kardiologa po opuszczeniu szpitala, by ustalić m.in. dalsze dawkowanie leków. Jedynie co piąty chory poddawany jest rehabilitacji kardiologicznej.

U części chorych po zawale rozwija się niewydolność serca, objawiająca się dusznością i znacznym osłabieniem, a także obrzękami kończyn dolnych. Serce nie jest w stanie przetoczyć odpowiedniej ilości krwi do całego organizmu, szczególnie podczas wysiłku. - Doprowadza do tego głównie choroba wieńcowa oraz nadciśnienie tętnicze krwi - powiedział dr hab. Tomasz Rywik z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Instytutu Kardiologii.

Za dużo hospitalizacji
Zawał może spowodować martwicę niektórych fragmentów mięśnia sercowego, co z czasem może doprowadzić do rozwoju NS, szczególnie wtedy, gdy chory nie zażywa leków i nie stosuje się do zaleceń lekarza.

- Chorego z niewydolnością serca trzeba przede wszystkim uchronić przed kolejną hospitalizacją. Każdy kolejny pobyt w szpitalu pogarsza jego rokowania - podkreślił prof. Hoffman. Dodał, że w naszym kraju na leczenie NS przeznacza się 1,7 mld zł, z czego aż 94 proc. tych środków wydawanych jest na hospitalizację, a zaledwie 4 proc. na rehabilitację kardiologiczną.

Według prof. Przemysława Leszka z sekcji niewydolności serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów OECD pod względem liczby hospitalizacji z powodu niewydolności serca. W 2009 r. do szpitala z tą chorobą trafiło 150 tys. osób., a w 2012 r. - 187 tys.

Nie ma odpowiedniej kontroli choroby
- Od 25 do 30 proc. chorych z NS już po miesiącu wymaga powtórnej hospitalizacji - powiedział dr hab. Rywik. Na pytanie, dlaczego tak się dzieje, specjalista tłumaczył, że część chorych opuszcza szpital przedwcześnie i nie w pełni ustawiono im dawkowanie leków. Później długo nie mają oni kontaktu z kardiologiem i nie stosują się do zaleceń, zarówno tych dotyczących diety i stylu życia, jak i stosowania leków.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.