Choroba Alzheimera może być zaraźliwa? Niepokojące odkrycie naukowców

ZDROWIE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   10 września 2015 10:03


Choroba Alzheimera może być zaraźliwa? Niepokojące odkrycie naukowców Jeszcze do niedawna informacja o tym, że Alzheimerem można się zarazić potraktowana byłaby jak science fiction. Fot. Fotolia

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli proces, który powoduje przeniesienie się choroby Alzheimera z człowieka na człowieka. Doszło do niego w trakcie prowadzenia terapii hormonalnej z udziałem hormonu wzrostu.

Ryzyko przypadkowego zakażenia jest praktycznie zerowe. Ślady tzw. złogów beta-amyloidu wykryto w mózgach osób, które wiele lat wcześniej poddawano leczeniu hormonem wzrostu.

Hormon, pozyskiwany z przysadki mózgowej osób zmarłych, został prawdopodobnie zanieczyszczony cząsteczkami beta-amyloidu, które wiele lat później uformowały w mózgach ludzi złogi takie same jak w przypadku pacjentów z alzheimerem.

Jak mówi John Hardy, neurolog z University College London, to to pierwszy przypadek rzeczywistego przeniesienia patologicznych złogów amyloidu. Jego zdaniem to bardzo niepokojące.

Jeszcze dekadę temu sam pomysł, że choroba Alzheimera może przenosić się między ludźmi, zostałby bezlitośnie wyśmiany. Jeżeli to się potwierdzi, oznaczać to będzie zagrożenie alzheimerem dla tysięcy innych ludzi leczonych w ten sposób.   

Od lat 60. do połowy 80. ubiegłego wieku terapii hormonem wzrostu poddano ok. 30 tys. dzieci. Już wcześniej naukowcy byli świadomi, że podobna terapia może być powodem wystąpienia choroby Creutzfeldta-Jakoba u ludzi - to dlatego leczenia zaprzestano.

Więcej: www4.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.