Choroba Alzheimera: rozwiąż test 10 pytań i sprawdź, czy nie masz groźnych symptomówNeuro-Care/Rynek Seniora - 19 września 2016 14:47


Międzynarodowe Towarzystwo Alzheimerowskie opracowało test 10 pytań, dla tych, którzy podejrzewają u siebie lub bliskiej osoby zaburzenia otępienne.  W Polsce na tę chorobę cierpi ponad 250 tys. osób, ale spośród nich jedynie 10 proc. ma postawioną diagnozę lekarską

Przy odpowiedzi twierdzącej na jedno lub kilka pytań, warto zasięgnąć porady neurologa.

1. Czy masz zaburzenia pamięci, które przeszkadzają ci w codziennym życiu? Zapominasz o ważnych datach, często pytasz o tę samą informację, musisz korzystać z notatek, aby nie zapomnieć o ważnych rzeczach? Twoi bliscy zauważają ten problem?

2. Masz trudności z planowaniem i rozwiązywaniem problemów? Problemy z liczeniem, podsumowywaniem wydatków i liczb, płaceniem rachunków, zauważasz pogorszenie jakości wykonywania dotychczasowej pracy?

3. Masz problem z wykonywaniem swoich zwykłych zadań w domu i poza nim? Masz kłopoty z jazdą samochodem, gubieniem się w znanym otoczeniu, problemy przy gotowaniu znanych sobie potraw - np. zapominanie o ważnych składnikach, brak przypraw, potrawy przestają się „udawać”, zapominasz, jak używa się pralki, mikrofalówki, pilota do telewizora?

4. Masz problem z przypomnieniem sobie miejsca i czasu? Zdarzyło Ci się zagubić w swojej miejscowości, zapominasz, jaki jest dzień, pora roku, miesiąc?

5. Masz problem z czytaniem?

6. Masz problem z mową, szukasz słów, zapominasz nazwy?

7. Czy kładziesz swoje rzeczy w nietypowych miejscach, a potem ich szukasz?

8. Czy masz problemy z podejmowaniem właściwych decyzji? Podejmujesz pod wpływem chwili decyzje niekorzystne dla siebie - na przykład niepotrzebne, kosztowne zakupy pod wpływem reklamy lub telemarketera?

9. Czy wycofałeś się z pracy lub z życia towarzyskiego?

10. Czy zauważasz, że zmienił się twój nastrój, a osoby bliskie mówią, że się zmieniłeś? Odczuwasz lęk, smutek, przygnębienie, depresję, wystąpiła zmiana charakteru - pojawiła się podejrzliwość, nerwowość?