
ZDROWIE
Dla w miarę sprawnych seniorów nie ma lepszego przepisu na dłuższe życie i pomyślną starość niż odpowiednio dobrana, zaplanowana i konsekwentnie podejmowana rekreacja ruchowa - przekonują specjaliści. Może w tym bardzo pomóc raczkujący dopiero w naszym kraju fitness medyczny.
Fitness medyczny uważany jest na świecie za ważny element leczenia wielu chorób przewlekłych i cywilizacyjnych, co - w obliczu starzejącego się społeczeństwa - może mieć szczególne znaczenie.
W środę (14 września) na konferencji w Warszawie Fundacja Zaskoczeni Wiekiem poinformowała, że projekt popularyzacji fitnessu medycznego, wzorowany na amerykańskim programie Exercise is Medicine (EIM) zostanie wdrożony także w Polsce. Staniemy się tym samym 44. krajem na świecie realizującym EIM. Projekt został objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia.
Fundacja wyjaśnia, że fitness medyczny to przejrzysty system współpracy lekarza i trenera, których wspiera dodatkowo dietetyk.
- Celem EIM jest z kolei edukowanie lekarzy i trenerów w zakresie rodzaju ruchu, jaki należy zastosować u pacjentów z różnymi schorzeniami. Okazuje się bowiem, że chorzy, w tym np. z chorobą wieńcową, nowotworami czy zapaleniem stawów, powinni ćwiczyć. Mają dzięki temu szansę na minimalizację dolegliwości - mówi Anna Plucik-Mrożek, prezes Fundacji Zaskoczeni Wiekiem, lekarz internista, jedna z inicjatorek fitnessu medycznego w Polsce.
Dlaczego nie ćwiczymy?
- Tymczasem dane GUS z 2012 r. wskazują, że ćwiczy, choćby w minimalnym zakresie, jedynie co 5. Polak, a co 10. zaczyna ćwiczyć, ponieważ zalecił mu to lekarz. Jednocześnie jednak 20 proc. osób nie rusza się, ponieważ lekarz zakazał im ćwiczeń. Dane dotyczące tej ostatniej kwestii martwią i zastanawiają. Trudno byłoby mi wskazać schorzenia, które dają aż tyle przeciwwskazań do ruchu - stwierdza i Anna Plucik-Mrożek.
Prof. Marek Kuch, zastępca kierownika Kliniki Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypomina z kolei inne niepokojące statystyki.
- Utrzymuje się wysoka liczba osób z nadciśnieniem tętniczym (3,1 mln), które nie wiedzą o swojej chorobie. Nawyki żywieniowe Polaków także pozostawiają wiele do życzenia: otyłość mężczyzn wzrosła o 5 proc., a liczba chorych na cukrzycę i nią zagrożonych aż o 20 proc. Dane te będą jeszcze gorsze, jeśli Polacy nie zmienią pilnie dotychczasowego stylu życia - alarmuje specjalista.
Anna Plucik-Mrożek wskazuje, że aktywność fizyczna pomaga wydłużyć życie w zdrowiu i dobrej kondycji, o co - biorąc pod uwagę, że żyjemy coraz dłużej - warto zabiegać.
- Trudno jednak, aby „z marszu” zaczęła ćwiczyć osoba w wieku 60-70 lat, która przez całe życie nie ruszała się zza biurka, i dodatkowo choruje na chorobę przewlekłą. W takim przypadku należy dopasować trening do stanu zdrowia i możliwości człowieka tak, aby był on bezpieczny - zaznacza prezes Fundacji Zaskoczeni Wiekiem.
- I tu wkraczamy w zakres fitnessu medycznego, który zamierzamy szeroko propagować budując modę na aktywny styl życia, przekonując, edukując trenerów, fizjoterapeutów i lekarzy w ramach certyfikowanych szkoleń - dodaje.
Korzyści zdrowotne
Anna Plucik-Mrożek przytacza jednocześnie wyniki badań mówiące o potencjale fitnessu medycznego, w którym pakiet ćwiczeń jest odpowiednio dobrany do każdego pacjenta. Wynika z nich, że regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć śmiertelność i ryzyko nawrotu raka piersi o 50 proc., podobnie jak ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych